Ankara'da yaşayan erişkin bireylerin vücut bileşimi değerleri
Adult body composition value living in Ankara
  1. Tez No: 143710
  2. Yazar: TİMUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Vücut bileşimi şişmanlığın tespitinde, bireylerin sağlık durumları, ve beslenme durumları hakkında genel bilgiler vermesi bakımından önemlidir. Bu araştırma Ankara'da yaşayan orta ve üst sosyoekonomik düzeye mensup 18 yaş ve üstü bireylerin antropometrik ölçümleri yardımıyla vücut bileşimi değerlerini yaş ve cinsiyetler arasında vücut bileşiminde meydana gelen değişimleri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Beden Kitle Endisinin hesaplanması, vücutta yağ miktanmn dağılımı, cinsiyetler arasında vücut bileşimi bakımında görülen farklılıklar, toplam vücut yağ miktarıyla en yüksek ilişki gösteren antropometrik değişkenin tespiti, vücut bileşimiyle bireylerin sağlık durumları arasındaki ilişkiler gibi konular da ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda 1422 birey (610 kadın; 812 Erkek) üzerinden boy, ağırlık, diz yüksekliği, üstkol çevresi, bilek çevresi, baldır çevresi, boyun çevresi, diz ve dirsek genişliği ile triceps, subscapular, supraspinale, suprailiac ve baldır deri kıvırımı kalınlığı antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bu antropometrik ölçümler International Biological Programme' in öngördüğü teknikler doğrultusunda alınmıştır. Bu ölçümler yardımıyla bireylerin vücut yağ miktarı (kg), vücut yağ yüzdesi (%), yağsız vücut kitlesi (kg), yağsız vücut kitlesi yüzdesi (%), üstkol alanı (m2), üstkol kas alanı (m2), üstkol yağ alam (m2) ve üstkol yağ endisi değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen tüm verilerin eğrileri LMS metodu yardımıyla elde edilmiştir. Araştırma bulgularımıza göre; ağırlık açısından 18-35 yaş arası erkek bireylerin kadınlara göre göreceli daha ağır, fakat 35 yaşından sonra ağırlık açısından kadınların, erkeklere göre daha kilolu oldukları saptanmıştır. Boy uzunluğu açısından cinsiyet farkının tüm yaş aralıklarında belirgin olarak göze 222çarpmaktadır. Ayrıca boy uzunluğunda seküler trendin var olduğu ve son 10 yılda kadın ve erkeklerde yaklaşık olarak 3 cm'lik (yıllık boy artışı 0.3 cm/yıl) boy artışı gerçekleştiği tespit edilmiştir. Beden Kitle Endisi, erkeklerde kadınlara göre daha büyük değerler gösterir. Fakat 50 yaşından sonra kadınlarda daha büyük değerler alır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Body composition is a good indicator for assessing obesity and nutritional status of people. The aim of this study was to determine the anthropometric and body composition characteristics and investigate their variation according to age and gender. The study sample consisted of a group of 610 female and 812 male (total 1422) middle and upper income individuals between 18 and 90 years old living in Ankara, Turkey. In this thesis, assessments of body mass index, gender differences in fat patterning, including fat distribution, constitute the anthropometric variable which is most highly correlated with total body fat and health status. Following the International Biological programme, 14 anthropometric measurements were taken: these include weight, height, knee height, upper arm circumference, wrist circumferences, calf circumferences, neck circumferences, knee and elbow width, triceps, subscapular, supraspinal, suprailiac and calf skinfold thickness. With the help of these anthropometric measurements, body mass index, body fat percentage (%), body fat (kg), fat-free mass percentage (%), fat-free mass (kg), mid upper arm circumference (m2), the upper arm muscle area (m2), the upper arm muscle circumference(m2) and arm fat index were calculated. Collected data were grouped by gender and age and all centiles calculated with the help of LMS methods. According to our results, males in the 18-35 years age group were less heavy than females, but after 35 years of age females are equal to or heavier than males. There is a significant sexual dimorphism is stature in the all age. In addition, we found a secular trend in stature, with an increase of 3 cm for females and male over the past decade, working out to an average increase of 0.3 both sexes. The body mass index value for males is larger than for females in the sample as a whole, but after 50 years 225of the age the body mass index value for females surpasses that of males.