Kamu personel rejiminin evrimi
The Evolution of public personnel regime
  1. Tez No: 143723
  2. Yazar: ONUR ENDER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET KAMU PERSONEL REJİMİNİN EVRİMİ Bu çalışmada, kamu personel rejimindeki değişmenin dinamikleri ortaya konulmuş ve 1980 sonrasında bütün kapitalist ülkelerde kamu personel rejimlerinin aldığı biçim olarak esneklik analiz edilmiştir. Bu doğrultuda bütüncül ve tarihsel bir yöntem izlenerek, kamu personel rejiminin kapitalizm içerisindeki konumu ve 19. yüzyıldan itibaren Dünyada ve Türkiye'de aldığı biçimler saptanmıştır. Bu çerçevede 19. yüzyıldan itibaren kamu personel rejimlerinin üç biçim kazandığı tespit edilmiştir. Bu aşamalar, liberal, Fordist ve Post-Fordist kamu personel rejimleri olarak kavramlaşürılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de kamu personel rejiminin Tanzimat'tan itibaren kapitalist üretim biçimindeki özgül konumuna ulaşması incelenmiştir. Bu çerçevede, Türkiye'de de kamu personel rejiminin sermaye birikimi sürecine koşut olarak aldığı biçimler analiz edilmiştir. Türkiye'de 1980'le başlayan Post-Fordist sermaye birikim rejimi, kamu personel düzeninde esneklik yönünde parçalı bir değişimi başlatmıştır. 1990'lann ikinci yarısında ortaya çıkan bunalım sonrasında esneklik ivmelenmiş, 2001 Bunalımı ile birlikte, kamu personel rejinıinin esneklik yönünde bütüncül değişimi gündeme gelmiştir. 433
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVOLUTION OF PUBLIC PERSONNEL REGIME This study exposes the dynamics of the transformation of the public personnel regime, and analyzes flexibility as the new form of public personnel regime of capitalist societies after 1980. In order to determine the location of public personnel regime within capitalism and its changing forms on global scale and in Turkey from 19th century onwards, we followed on comprehensive and historical method. Within this framework, it is determined that public personnel regimes have three forms; they are conceptualized as liberal, Fordist and Post-Fordist stages. The research examines the specific location of public personnel regime in the capitalist mode of production, starting from Tanzimat. It analyzes the changing forms of the Turkish public personnel regime with respect to capital accumulation process. Starting from 1980s, the Post-Fordist capital accumulation regime caused a partial transformation within the Turkish public personnel system towards flexibility. By the 1994 Crisis, the flexibility has accelerated and the 2001 Crisis had led a holistic change in terms of flexibility in the public personnel regime. 434