Düzgün yargı hakkı çerçevesinde mahkeme kavramı
The Notion of tribunal within the meaning of fair trial
- Tez No: 143722
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi'nin içtihadı ışığında düzgün yargı hakkı çerçevesinde 'mahkeme' kavramı incelenmiştir. Buna göre, her şeyden önce, düzgün yargı hakkı çerçevesinde mahkeme kavramının teorik olarak tam bir tanımı verilememektedir. Bu kavramın içeriğinin Mahkeme'nin içtihadı ışığında her olay bakımından ayrı ayrı şekillendirilmesi gerekmektedir. ikinci olarak, düzgün yargı hakkı çerçevesinde mahkeme kavramsallaştırmasmda kavramı oluşturan ilkelerin iç içe geçmişlikleri ve karşılıklı ilişkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalı; ilkelerin tanımları birbirlerinden yalıtılmış bir şekilde düşünülmemelidir. Bir ilkeyi tanımlayan bir özellik diğer bir ilkenin tanımında kullanılabileceği gibi, bir ilkeye aykırı düşmeyen bir uygulama diğer ilkeye de aykırı düşmeyebilecektir. Nihayet, bütün bu özelliklerine rağmen düzgün yargı hakkı çerçevesinde“mahkeme”kavramsallaştırmasmda Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi'nin içtihadı ışığında belli ana önermeler geliştirilebilir ve bu önermeler ileride yapılacak düzenlemeler için belli kalkış noktaları sunma potansiyeline sahip bulunmaktadır. Burada izlenen temel amaç, bu noktaların tanımlar çerçevesinde akademik bir kaygıyla sistemleştirilmesi ve irdelenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the notion of 'tribunal' within the meaning of“fair trial”is analyzed in the light of the European Court of Human Rights' case-law. First of ail, it is necessary to accept that the exact definition of the notion of 'tribunal' can not be given theoretically within the meaning of 'fair trial'. It is indispensable to shape the content of this notion by analyzing the circumstances of every case and giving reference to the Court's case-law. Secondly, when defining this notion, one has to consider the mutual-relationship among the components of the notion; and should not examine these components in isolation. A feature which defines one of these components of the notion can be used for the definition of the other; a regulation which is assumed to be in conformity with the definition of one of these components can be assumed to be in conformity with the other one. Lastly, despite all these features of the notion, some main premises about the notion of 'tribunal' in the context of 'fair trial' can be figured within the light of the Court's case-law and it can be accepted that these premises have some potential to give a basis for illuminating the way of the coming regulations. The purpose of this study is to examine and systemize of these points that can contribute to find out this basis within the context of aforementioned components.