Kemal Bilbaşar'ın romancılığı
The Novel writing of Kemal Bilbaşar
- Tez No: 143728
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 830
Özet
814 ÖZET“Kemal Bilbaşar'ın Romancılığı”adlı bu çalışma, yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını ortaya koymayı ve romanlarını incelemeyi amaçlamaktadır.“Giriş”kısmında Cumhuriyet Dönemi Türk Romanına panoramik bir bakış açısıyla yaklaşılmış, bu dönemle yazara romancılığı arasında bir bağ kurulmaya çalışılmıştır Üç bölümden meydana gelen çalışmanın birinci bölümü,“Hayatı, Mizacı, Eserleri”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde yazarın hayatı ve mizacıyla ilgili bazı bilgiler verilmiştir.“Eserleri”başlığı altında, kitap hâlindeki eserlerinin ve süreli yayınlarda bulunanların bibliyografik künyeleri gösterilmiştir. İkinci bölümde, yazarın sanat, edebiyat ve dil konusundaki görüşleri, kendisiyle yapılan röportajlardan, katıldığı açık oturumlardan, soruşturmalara verdiği cevaplardan hareketle tespit edilip değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, çalışmamızın en geniş ve en uzun bölümüdür. Bu bölümde yazarın romanları, yedi ana başlık altında incelenmiştir.“Romanların Tanıtımı”kısmında, eserin yazılış hikâyesi ve eser hakkındaki çeşitli görüşler yansıtılmış,“Olay Örgüsü'”de yazarın kurguda nasıl bir yol izlediği anlatılmış, eserdeki çatışmalar, ana düğümler ve ara düğümler gösterilmiştir.“Temalar”,“Ferdî ve Psikolojik Temalar”ile“Sosyal Temalar”ana başlıkları altında değerlendirilmeye tâbi tutulmuş, her tema kendi içinde ayrıca tasnif edilmiştir.“Roman Kişileri”,“Fonksiyonları”ve“Tipleri Bakımından”olmak üzere incelenmiş, bunlar da kendi içinde gruplandırılmıştır. Yazarın kişileri sunarken nasıl bir yol izlediği örneklerle anlatılmıştır.“Zaman”,“Mekân”ve“Bakış Açısı ve Anlatıcı”kısımlarının ele almışında da aynı yol izlenmiş, yazarın eserleri bu yönden taşıdığı özellikleriyle değerlendirilmiştir.“Sonuç”kısmında, çalışmadan elde edilen bulgular sunulmaktadır.“Bibliyografya”da, yararlandığımız eserlerin listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
815 ABSTRACT The work called“The Novel Writing of Kemal Bilbaşar”, aims to reveal the life story of the author and his aspect of art besides evaluating his novels. In the introduction part, Republican Period Turkish Novel is consired with a panoramic view and a connection between this period and the novel writing of this author is made. The first episode of this work, which is comprised of theree episodes, has the title“His life, nature, and works”. In this part, some information about the life and the nature of the author. In“His Works”part, the biographical statistics of his works in book format and periodical publications is given. In the second episode, the author's point of view about art, literature, and language is evaluted in the light of the interviews made with him, the panel discussions he participated, and the answers he gave during the interrogations. The third episode is the longest and the most extensive part of our work. In this part, the novels of author is evaluted under seven hedings. In the“Introduction of the Novels”part, the process during which the novel is written and different views about the work are reflected. On the other hand in the“plot”section, the method used by the author for the fiction is explained and the conflicts, the main and secondary climaxes are demonstrated. The themes are evaluted under the title of“Individual and Psychological Themes”and“Social Themes”. Each theme is classified within itself. The characters of the novel were evaluted in terms of“Their Functions”,“Their Physical Apperances”and this data is categorized within itself. The way the author used while presenting the characters is explained with examples. While handling with“Time”,“Setting”, and 'The Point of View and the Narrator“, the same method is used and the works of the author are examined by those pecularities he possessed. In the conclusions part, the data obtained from the research is presented. The list of the sources we utilized during the research is given in the ”Bibliography" part.