Kemal Bilbaşar'ın hikâyeleri, romanları ve tiyatroları üzerine bir inceleme
A study on Kemal Bilbaşar?s short stories, novels and dramas
- Tez No: 231025
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK HUYUGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
?Kemal Bilbaşar'ın Hikâyeleri, Romanları ve Tiyatroları Üzerine Bir İnceleme? adlı doktora tezi, Kemal Bilbaşar'ın bütün eserlerini bir arada ele alan kapsamlı bir çalışmadır. Kemal Bilbaşar, roman ve hikâye yazarlığı, tiyatro ve senaryo yazarlığı, gazetecilik, öğretmenlik gibi farklı işlerle uğraşan çok yönlü bir kişidir. Onun 8 hikâye kitabı, 12 romanı ve 9 piyesi vardır. Tez, giriş kısmından sonra gelen dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Bilbaşar'ın edebiyat anlayışı üzerinde durulur. Tezin ikinci bölümünde yazarın hikâyeleri, üçüncü bölümünde ise romanları incelenir. Son bölümde ise piyesleri ana hatlarıyla değerlendirilir. Sonuç bölümünde Kemal Bilbaşar'ın Türk edebiyatındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The doctorate thesis titled, ?A Study on Kemal Bilbaşar?s Short Stories, Novels and Dramas?, is a comprehensive study about all the works of Kemal Bilbaşar?s. Kemal Bilbaşar is a multiple person who involved different jobs such as novel and story authorship, theater and script authorship, journalist. He has 8 storybooks, 12 novels and 9 theaters. The thesis is composed of four sections after the entry. In the first section, the understanding of literature of Bilbaşar is deliberated. The author's stories and novels are analyzed in the second and third sections of the thesis. In the last section, his theatre is evaluated. In the section of the conclusion, the place of Kemal Bilbaşar in the Turkish literature is studied.