Türkçe okul sözlüklerinin Türkçenin anadili olarak öğretimi açısından incelenmesi ve bir sözlük maddesi denemesi
An Analysis of Turkish school dictionaries in the teaching of Turkish as a mother tongue and compilation of a sample dictionary item
  1. Tez No: 143742
  2. Yazar: ENVER UZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ENGİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
ÖZET Türkçenin anadili olarak öğretimi alanında, ders kitaplarının, bu kitaplarla birlikte kullanılan alıştırma kitaplarının ve diğer görsel- işitsel malzemelerin nitelik ve nicelik yönünden yetersiz ve günümüz kuram ve ilkelerini yansıtmaktan uzak olduğu açıktır. Bunun yanında, ilköğretim düzeyinde, dil öğreniminin çeşitli aşamalarında, öğrencilerin gereksinimlerine yönelik, en az ders kitapları ve diğer destekleyici malzemeler kadar önemli görülmesi gereken yetkin ve yararlı sözlüklerin de henüz oluşturulamadığı da görülmektedir. Bu çalışmada, bu olgular göz önünde bulundurularak, Türkçe'yi anadili olarak konuşan ilköğretim öğrencilerine yönelik sözlük oluşturmak için gerekli ölçütler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konu ile bağlantılı kavramlar ele alınmakta ve amaçlanan sözlük ile ilgili durum belirlenmektedir. Bundan sonraki bölümlerde, sözlüğün ana unsurlarından yan unsurlarına göre bir sıralamada, Türkçe'yi anadili olarak konuşan ilköğretim öğrencilerinin gereksinimleri göz önünde bulundurularak sözlüğün maddelerinin içermesi gerektiği düşünülen unsurlar saptanmakta ve tanım oluşturmak için gereken ölçütler belirlenmektedir. Bu aşamada, Türkçe'nin anadili olarak öğretimi alanında kullanılmak üzere hazırlanmış okul sözlükleri yabancı dillerde yazılmış okul sözlükleri karşılaştırmalı olarak bu ölçütler ve unsurlar doğrultusunda örneklerle incelenmiştir. Çalışmanın diğer aşamalarında ise, sözlüklerde bulunabilecek öğrenciler için yararlı olabilecek ek unsurlar ele alınmaktadır. 273Çalışmanın son bölümünde ise, incelenen ve belirlenen ölçütler ve olgular çerçevesinde bu tür sözlüklerin hazırlanması adına çeşitli öneriler getirilmektedir. Enver UZLU Ankara, 2004 274
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the teaching of Turkish as a mother tongue, it is clear that textbooks, exercise books and other audio-visual material accompanying these books are insufficient and far from reflecting the contemporary theories and principles in both quality and quantity. Moreover, in the elementary level and various stages of education, useful and authoritative dictionaries that should be considered at least as important as the textbooks and supplementary tools for the needs of the students, have not been formed. In the present study, taking into consideration these facts, it is our aim to determine criteria for writing a dictionary for the elementary school students who speak Turkish as a mother tongue. In the first section of the study, terms related with the topic are treated and the present situation concerning the targeted dictionary is analysed. In the successive sections, following the order of going from elementary units of the dictionary to secondary units, and keeping in mind the needs of the elementary school students who speak Turkish as a mother tongue, those elements that the dictionary is expected to include are decided and essential criteria for writing a definition are determined. At this stage, the dictionaries, written to be used in the field of the teaching of Turkish as a mother tongue, are studied in the light of these criteria and points, with examples in comparison with foreign school dictionaries. In other sections of the present study, supplementary material which will be used for students are determined. 275In the last section of this study, within the framework of those treated and determined criteria, various suggestions for designing similar dictionaries are brought about. Enver UZLU Ankara, 2004 276