Hıfzırrahman Raşit Öymen ve Türk eğitimine katkıları
Hıfzırrahman Raşit Öymen and his contributions to the Turkish education
  1. Tez No: 143741
  2. Yazar: ÖMER CENİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
1901 yılında Osmanlının çöküş sürecine girdiği, eğitimde yenileşme hareketlerinin olduğu, Osmanlıcılık akımının yaygın olduğu dönemde dünyaya geldi. II. Meşrutiyet döneminde eğitimini tamamladı. Daha sonra Üniversite eğitimi için yurtdışına gitti. H. Raşit Öymen çalışmalarıyla, fikirleriyle yeni Türk devletine özellikle de bu devletin eğitimine büyük katkılar sağlamıştır. Daha mesleğinin ilk yıllan olan öğretmenliğinin ilk günlerinde Yeni Mektep dergisini çıkarmıştır. Yurtdışında bulunduğu yıllarda eğitime dair izlenimlerde bulunmuş, bunları bir köşede bırakmayarak, Türk eğitiminin kullanımına açmıştır. Nitekim Viyana' daki eğitimle ilgili tecrübelerini kaleme aldığı Mektepçiliğin Kabesinde adlı eseri bunun bir örneğidir. O, eğitimciliğinin yanında yazarlığı, milletvekilliği ile de Türk eğitiminde önemli roller üstlenmiştir. Eğitim politikalarının oluşturulmasında, Milli Eğitim Şuralarının gündemlerinin belirlenmesinde önerilerini esirgememiştir. H. Raşit Öymen, eğitime hep yenilikçi gözüyle yaklaşmış, çağdaş eğitim düşünce ve akımlarının ülkemizdeki önemli temsilcilerinden olmuştur. Bütün bunları mektepçilik ve yeni mektep gibi kavramlar adı altında eğitim dünyamıza kazandırmaya ve uygulamaya çalışmıştır. Özellikle 25 yıl aralıksız çıkardığı Eğitim Hareketleri dergisini bu amaç doğrultusunda kullanmıştır. Eserleri, tercümeleri, çıkardığı dergileri, ömrünün her yılma sığan konferanslarıyla, eğitimciliğiyle, sosyal hayattaki ilişkileriyle, siyasi yaşamındaki etkileriyle H. Raşit Öymen'in, Türk eğitimine önemli katkıları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hıfzırrahman Raşit Öymen was born in 1901 when the Ottoman Empire was in a pariod of collepse. At this time, there were many renovations in terms of education. And the movement of Osmanlıcılık was spreading out. He completed his education in a period of the second constitutional. After that, he went to abroad to continue his education. By means of his studies and ideas, H. Raşit Öymen made great contributions to the new Turkish Republic, especially in terms of education. He published a magazine called New School in the begining years of his profession. He never neglected the ideas he had got when he had been abroad and he tried to make people benefit from them. His book called Mektepçiliğin Kabesinde in which he talked about his experiences on the education in Viyana is a good example for this effort. Apart from being a teacher, he also had a great role in Turkish education as a writer and member of parliament. He made many suggestion on the determination of the education policies and on the points to be put in the agenda of the National Education Councils. H. Raşit Öymen always had an innovative point of view for education. In our contry, he was an important representative of the modem movements on education. He tried to enrich the Turkish education through the new concepts such as Mektepçilik and New School. For this aim, he especially used his magazine called The Movements in Education which he continuosly published for 25 years. H. Raşit öymen made great contributions to the Turkish education by means of his Works, translations, magazines, conferences as well as his social relationships and political influences.