Orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmelerinde kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımlarının kullanımı üzerine bir araştırma
A study about the Enterprise Resource Planning (ERP) systems for middle size or big size companies in Ready-made clothing sector
  1. Tez No: 190371
  2. Yazar: ÖZGE URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONESER YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kurumların tedarikten, dağıtıma kadar tüm iş süreçlerinibütünleşik bir veri/bilgi yönetim sistemi desteğiyle yönetmesini sağlayan genişkapsamlı ve modüler yapıya sahip bir yazılım paketi olarak tanımlanabilecekKurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri detaylı bir şekilde tanıtılmış ve busistemlerin hazır giyim sektöründe kullanım durumları incelenmiştir. Orta ve büyükölçekli hazır giyim işletmelerinden bir anket çalışması yardımıyla veri toplanarakERP sistemlerinin sektördeki kullanım durumu, işletmelerin bu sistemlere bakışaçıları, bu sistemlerin kurumlara kazandırdıkları belirlenmeye çalışılmıştır.Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektörününgelişmesi ve uluslar arası pazarlarda rekabet gücünü arttırabilmesi için bilgi veteknolojideki gelişmeleri takip etmesi gerekmektedir. Günümüzde rekabet yerelbazdan ulusal hatta uluslar arası baza tırmanmaktadır. Bu koşullar altında rekabetgücünü korumak ve geliştirmek isteyen işletmelerin vizyon ve stratejilerini gözdengeçirmeleri gerekmektedir.Yoğun rekabet işletmeleri ürün /hizmet kalitesini artırmaya, pazara tepkihızını yükseltmeye ve bunları başarırken de maliyetlerini düşürmeye zorlamaktadır.Bütün bunların yapılabilmesi için işletmelerin tüm fonksiyon, süreç ve kaynaklarınıentegre bir şekilde (bir bütün halinde) planlaması ve kontrol etmesi gerekmektedir.Kurum içi standartlaşma, ürün / üretim kalitesi ve işletme veriminin artmasındakuvvet çarpanı olarak rol oynayan ERP yazılımları, işletmeler için önemli bir rekabetavantajı sağlayacaktır.ERP sistemlerinin hazır giyim sektöründeki yeri ve geleceğinin araştırılarakkonunun önemine dikkat çekilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The implementations of Enterprise Resource Planning (ERP) Systems forReady-Made Clothing Sector, are mainly examined in this study.ERP Systems is defined as, company-wide modular software packages thatutilizes information management systems to enable enterprises to manage all of theirwork processes. A survey was held through a few enterprises, which are middle sizeor big size companies, in Ready Made Clothing Sector, and the approach ofenterprises in Ready-made clothing sector to ERP, the expectations of thecompanies from ERP and the benefits they gathered from ERP had been analyzed.To improve the ready-made clothing sector and strengthen its competititonpower in international markets, the developments in information technologies shouldbe followed continuously. Nowadays, the competition in market is not only areal, butnational or even international. Within this competitive business environment, thecompanies, who want to sustain their competitive advantage, must revise their visionand strategies .Excessive competition is forcing the companies, to increase the quality oftheir products and services, to decrease their reaction time to the market changes, andin addition to decrease their costs. To accomplish these tasks; companies must planand control their functions, processes and resources as a whole. ERP software?,which acts as a power factor in standardization of enterprise to increase the productand production quality as well as productivity, will be an important competitiveadvantage for companies.The current status of the ERP systems in ready-made clothing sector and itsfuture must be carefully examined and their importance should be re-considered.