Örgütsel adalet algılamaları ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi
Organizational justice perceptions and their relation with organizational commitment
  1. Tez No: 143761
  2. Yazar: UĞUR DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir askerî kurum olan Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığında görevli 390 muvazzaf subay üzerinde yapılan bir anket uygulaması sonucunda örgütsel davranış alanında önemli bir kavram olarak üç tür örgütsel adalet algılamaları ile başka bir önemli örgütsel davranış konusu olarak örgütsel çıktılar üzerinde bazı önemli etkileri bulunan örgütsel bağlılık türlerinden ikisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Adalet algılamaları türleri (dağıtım, prosedür ve etkileşim) ile örgüte bağlılık türleri (duygusal ve ahlâkî) arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel analizlerin ve karşılaştırmaların sonuçlarına göre çalışanların örgütlerine duygusal bağlılıklarının tahmininde etkileşim adaletinin açıklama gücü yüksek oranda öne çıkarken prosedür adaletinin düşük bir açıklama gücüne sahip olduğu ve dağıtım adaleti algılamasının duygusal bağlılığı açıklamada katkısının olmadığı bulunmuştur. Ahlâkî bağlılığın açıklanmasında ise dağıtım adaleti algılaması yüksek bir açıklama gücüne sahipken prosedür ve etkileşim adaleti algılamalarının düşük bir açıklama gücü katkısında bulundukları görülmüştür. Neticede subayların duygusal bağlılığının açıklanmasında etkileşim adaletinin ve ahlâkî bağlılıklarının açıklanmasında ise dağıtım adaletinin etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, by applying a questionnaire to 390 regular officers commissioned at K.K.K.lığı (Turkish Land Forces), the relationship between three types of organizational justice perceptions and two types of organizational commitment as another organizational behavior topic on organizational outcomes has been investigated. A positive relationship was found between organizational justice perceptions (distributive, procedural and interactional) and organizational commitment types (affective and normative). According to the results of statistical analyses and comparisons, explaining percentage of interactional justice perception was found to be higher in predicting of affective commitment of employees to their organizations, while explaining percentage of procedural justice was found to be a small one. On the other hand, distributive justice perception had no significant explaining percentage in predicting of affective commitment of employees to their organizations. Finally, in predicting of normative commitment of employees to their organizations, explaining percentage of distributive justice perception was found to be higher than procedural and interactional justice perceptions, which had small explaining percentages. So, it was concluded that interactional justice perception was much more effective in predicting of affective commitment while distributive justice perception was much more effective in predicting of normative commitment. u