Proje yönetim sürecinde risk yönetimi: Tatbikat merkezi uygulaması
Risk management in project management process combat training center implementation
  1. Tez No: 143760
  2. Yazar: YUSUF ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Risk yönetimi, bir projedeki risklerin planlanması, tanımlanması, değerlendirilmesi, yapılan değerlendirmeler doğrultusunda proje üzerinde etkilerinin belirlenerek tepki geliştirilmesi ve alınan önlemlerin izlenmesini kapsayan bir süreç olarak tanımlanabilir. ilk aşama olan risklerin tanımlanması aşamasında, projeyi etkileyebilecek çeşitli risk faktörleri farklı risk tanımlama yöntemlerinden birisi kullanılarak detaylı bir şekilde belirlenir. Risk analizi aşamasında ise tanımlanan risk faktörlerinin her biri çeşitli teknikler kullanılarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda risk faktörlerinin büyüklükleri belirlenir. Riske tepki geliştirme aşamasında büyüklükleri belirlenen risk faktörlerinin projeye olan etkisini azaltmak için stratejiler geliştirilir. Geliştirilen stratejiler ve uygulamaları izleme listeleri oluşturularak takip edilir. Risk değerlendirme aşamasında girdi olarak kullanılan tanımlanmış ve büyüklükleri belirlenmiş risk faktörleri ışığında sağlıklı kararlar almak amaçlanır. Risk yönetiminin amacı riskleri ortadan kaldırmak değil, belirlenen riskler doğrultusunda kararlar almaktır. Bu çalışma risk yönetimi teknikleri tatbikat merkezi projesi üzerine bir uygulama ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, benzer projelerde kullanılabilecek risk yönetimi metodolojisini belirlemektir. Çalışmada çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen uygulamalardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda bir model önerisi yapılmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Risk Management can be defined as the planning, defining and analyzing the risk, and developing responses can be defining the factors on the project according to the analysis and observing the measures. First, when defining the risks various risk factors that affect the project should be defined by using different risk assessment methods. Risk factors are evaluated by using different techniques when the risk is analyzed. The size of the risk factors are determined when developing responses to the strategies that are developed to minimize the risk factors to the project. It follows the observing the developed strategies and practices by making watching lists. The aim in risk evaluating strategies is to make healthy decision in the light of risk factors with size known and used as input. The aim of the risk management is not to eliminate the risk but decide by using the defined risk. The study is done by using risk management techniques and training center projects. The aim of this study is to develop risk management methods that might be used in different similar projects. A model is suggested by using the results obtained from practices by using different methods. Ill