K. K. K. lığının tedarik faaliyetlerine yönelik birimlerinde görev yapan personelin tedarik sürecine ilişkin ve beklenti düzeylerinin tespiti
Determination of the level of perception and expectation relating to acquisition process of the staff working al land forces commandership's acquisition units
  1. Tez No: 143774
  2. Yazar: MEMDUH BEGENİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, son yıllarda önemi gittikçe artan ve yükselen bir değer olan lojistik ve lojistiğin temeli olan tedarik faaliyetlerinin, Kara Kuvvetleri'nde daha rasyonel ve etkin icra edilmesi maksadıyla, mevcut uygulanan tedarik süreci modelini geliştirmek ve olması gereken tedarik sürecine ilişkin önerilerde bulunmaktır. Bu maksatla, tedarik faaliyetleri içerisinde yer alan tedarik personelinin, sürece ilişkin“Algı”ve“Beklenti”düzeylerinin tespit edilmesi bir problem sahası olarak düşünülmüştür. Bu araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır.“Algı”, mevcut tedarik sürecine ilişkin içinde bulunulan koşulları yansıtırken,“Beklenti”ise olması gereken tedarik sürecine ilişkin düşünceleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Konunun daha kapsamlı araştırılmasına olanak sağlanması maksadıyla, personelin tedarik sürecine ilişkin“Algı”ve“Beklenti”düzeylerinin, demografik özelliklerine göre (sınıfları, rütbeleri, konumları, görev yaptığı karargah/komutanlık ve eğitim durumları) farklılık gösterip göstermediği de ölçek vasıtasıyla ölçülmeye çalışılmıştır. Toplanan veriler, aritmetik ortalama, korelasyon, standart sapma, varyans analizi ve t- testi gibi istatistiki teknikler ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Analizlerde ortaya çıkan bulgular neticesinde, mevcut tedarik sistemimizin, ihtiyaçları rasyonel olarak karşılaması için, geliştirilmesinin gerekliliği ve bu konuda kısmi yetersizliklerin mevcut olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deneklerin, ölçekte belirtilen konulara ve yapılması gerekli tedarik faaliyetlerinin işlerlik kazanmasına tam destek verdikleri ve aynı fikir birliği içerisinde oldukları gözlenmiştir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, tedarik faaliyetleri yeniden safhalandırılmış, mevcut tedarik süreci ve gelişen teknolojiye paralel olarak yeni tedarik yaklaşımlarını içeren uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop the present acquisition process model of the Land Forces for being executed more rational and efficient and also make some proposals relating to an acquisition process being demanded. For this reason, finding out the people's“Perceptions”and“Expectations”who occur in the acquisition activities have been thought a problem area. The search model has been used in this study. While“Perception”reflects the present situation in the acquisition process,“Expectation”tries to put forward people's considerations working in acquisition units for a demandig one. For a detailed research, the people's“Perceptions”and“Expectations”for an acquisition process according to their demographic characteristics have been tried to meausure by a questionaire if they differ or not. Datas being gathered up have been explained by using some statistical technics; arithmetical mean value, correlation, standart deviation, variance analysis tests and t- test. According to the findings coming into the light, our present acquisition system is needed to develop for corresponding requirements rationally and some inadequacies have been reached in this subject. In addition, people working in acquisition units have been observed that they completely supported the subjects stated in the questionaire and gaining performance for the acquisition activities and also they are in the same ideas as a whole. Due to the findings of the research, acquisition activities have been phased once again, present acquisition process has been developed and some proposals have been offered for the applications parallel to the progressive technology and including new acquisition attempts.