Üniversite-sanayi-devlet işbirliği çerçevesinde TSK tedarik sistemi: K.K TEK. ve Prj. Ynt. D. Bşk.lığı-ODTÜ-Aselsan örneği
Turkish Armed forces acquisition system in the frame of university-industry-government collaboration: METU-Aselsan and Turkish land forces tech. and project department sample
  1. Tez No: 143776
  2. Yazar: AHMET MENTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırma, üniversite-sanayi-devlet işbirliği çerçevesinde TSK tedarik sisteminin K.K Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı-ODTÜ-ASELSAN örneği üzerinde incelenmesi, tedarik faaliyetleri sürecinde üniversite-sanayi- devlet işbirliği seviyesinin belirlenmesi ve elde edilen bulgular sonucu ülke gerçeklerine ve dünyadaki değişimlere uygun bir işbirliği ve yönetim modeline yönelik önerilerden ibarettir. Tezin birinci bölümünde araştırmamn konusu, amacı, önemi, varsayımları ile araştırma yöntemi ve veri toplama tekniğine değinilmiştir. İkinci bölümde, yapılan literatür araştırması sonucu elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda, inovasyon sistemleri, üniversite-sanayi-devlet işbirliğine yönelik kavramsal açıklamalar, üçlü sarmal modeli, uygulamanın yapıldığı K.K Tek. ve Prj. Ynt. D. Bşk.lığı, ODTÜ ve ASELSAN ile ilgili açıklamalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin ana temasım oluşturan savunma sanayii ve TSK tedarik sistemini açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, uygulama sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuş, görüşmeler sonucu tespit edilen sorunlar ile sistem/mekanizma yetersizlikleri açıklanıp değerlendirmeler yapılmıştır. Beşinci bölümde, tespit edilen sorunlara ve sistem/mekanizma yetersizliklerinin sonuçlarına değinilmiştir. Altıncı bölümde ise tespit edilen sorunlara ve sistem/mekanizma yetersizliklerine çözüm olabileceği değerlendirilen öneriler yapılmıştır. Bu araştırma ile; yapılan önerilerin uygulamaya geçirilmesi halinde üniversite-sanayi-devlet işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen TSK tedarik faaliyetlerinin ülkenin bilim ve teknoloji tabanının gelişimi ile toplumun refah ve güvenliğine önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate Turkish Armed Forces acquisition system in the frame of university-industry-government collaboration. The sample of the study is METU, ASELSAN and Turkish Land Forces Tech. and Project Department. In the first chapter, the subject, purpose, importance, assumptions, method and data collection technic of the study have been explained. In the second chapter, the data collected from literature survey have been summarized. The main subjects are as follows: Innovation systems, the roles of actors in university-industry-government collaboration, triple helix model, METU, ASELSAN and Turkish Land Forces Tech. and Project Department. In the third chapter, the core theme of the thesis, defense industry and Turkish Armed Forces acquisition system have been explained. In the fourth chapter, the main problems and system/mechanism deficiencies have been defined and evaluated. In the fifth chapter, the results of interview have been explained. In the sixth chapter, some suggestions which are thought to solve these problems and deficiencies heve been put forward. It is thought that Turkish Armed Forces acquisition system in the frame of university-industry-government collaboration will support the prosperity and security, science and technology development of country by putting into practice these suggestions. in