Sabit nokta hava savunmasında 35 mm.lik Oerlikon bataryalarının optimum mevzii bölgelerinin belirlenmesi
Selection of 35 mm. Oerlikon batterys' optimum positions at air defence of fixed points
  1. Tez No: 143798
  2. Yazar: TÜRKER TANERGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN MARAŞ, DR. HALUK AYGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Sabit unsurların hava savunmasının planlanması ve savunmanın gerçekleştirileceği mevzilerin seçimi, detaylı planlama ve dikkatli çalışmayı gerektirir. Bu çalışmada, hava savunma silahlarının ve radarlarının optimum mevzii yerlerini belirlemek amacıyla, yer seçimi modelleri ile coğrafi bilgi sistemlerini etkileşimli olarak kullanan bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Yer seçimi modelinde ateş birlikleri yerleri seçilecek tesis tipleri, hava araçlarının kullanacağı düşünülen muhtemel yaklaşma istikametleri de talep noktaları olarak ele alınmıştır. Problemin amacı, ateş birlikleri tarafından açılacak ateş sonucunda hedefi vuramama ihtimalini de göz önüne alarak, yaklaşma istikametlerinin olabildiğince fazla silah tarafından kaplanmasını sağlayan ve aynı zamanda, hava savunma birliklerinin taktik kullanım ve tertiplenme prensiplerine uygun olan mevzii bölgelerini belirlemekir. Problem formüle edilirken maksimum beklenen kaplama modeli esas alınmış, radar ve silahlardan oluşan iki tip tesis olduğu için model tek tesis tipinden iki tesis tipine genişletilmiştir. Bir talep noktasının kaplanabilmesi içirt o noktanın en az bir radarın menzilinde olması ve radar tarafından görülebilmesi ve aynı zamanda bu radara tahsisli en az bir silah tarafından görülebilmesi ve silahın menzili içinde olması gerekmektedir. Dolayısıyla problemde silahların radarlara tahsisi de söz konusudur. Coğrafi bilgi sistemleri sayesinde elde edilen gerçek ve güncel verilerle mevzi bölgelerinin seçiminde daha geçerli sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşılmış ve sonuçları da görsel olarak ifade edebilme imkanı oluşmuştur. Bu çalışmada oluşturulan karar destek sistemi sayesinde hava savunma göre¥i alan bir batarya komutanına savunmayı gerçekleştireceği bölgeye gitmeden ve dolaysıyla düşman tehdidi altında kalmadan, kendi belirlediği aday mevzii bölgeleri arasından, tespit ettiği muhtemel yaklaşma istikametlerini en fazla kaplayan radar ve silah mevzilerini çok kısa bir sürede belirleme imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air defense planning for fixed points and especially selection of positions for air defense systems requires detailed planning and careful study. In this study, a decision support system, which uses facility location models and geographical information systems interactively to decide the optimum positions of air defense weapons and radars, is developed. Fire units are assumed as facilities, whose positions will be decided, and the probable direction of air approaches that may be used by air vehicles are evaluated as demand points in facility location models. The aim of the problem is to select the positions of air defense units that can cover the probable directions of air approaches with the maximum number of air defense weapons concerning the probability of miss. Also, selection of the weapon and radar positions in accordance with the tactical use and deployment principles of air defense units are considered in optimization model. During the formulation of the problem maximum expected coverage location model is considered as the base model and in order to meet the need for positioning both radars and weapons the model is expanded from one facility type to two facility types. The covering condition for a point on a direction of air approach is stated in the model as follows. First, the point not only has to be in the range of minimum one radar, but also it should be visible by the radar. Then, the same point has to be in the range of a weapon, which is allocated to the radar mentioned above and it should be visible by this weapon as well. As a result of covering condition, allocation of weapons to radar is embedded into the model. Thanks to the actual and current data gathered from the geographical information systems, the optimum results of the position selection problem are attained in a very short time and also the opportunity of stating the results visually became available. This decision support system provided the ability of determining the optimum positions for the air defense radar and weapons, which can cover the points on probable direction of air approach with the maximum number of weapons among the candidate positions stated by the m