Özel televizyon işletmelerinde muhasebe sistemi ve örnek yapım maliyet oluşumları
Accounting system in private TV companies and an example for forming of production costs
  1. Tez No: 143818
  2. Yazar: CEMAL ELİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
DOKTORA TEZ OZU ÖZEL TELEVİZYON İŞLETMELERİNDE MUHASEBE SİSTEMİ VE ÖRNEK YAPIM MALİYET OLUŞUMLARI Cemal ELİTAŞ İşletme Ana Bilim Dalı Muhasebe Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışman: Prof. Dr. Ali KARTAL Tüm Dünya' da yaşanan global değişmelerin sonucu endüstriye dayalı sektör ekonomileri durağanlaşırken, gelişme süreçlerini hizmete dayalı ekonomilere bırakmaya başlamışlardır. Hızla gelişen hizmet endüstrisi içerisinde de geniş kitleleri etkileyebilen, bu nedenle dördüncü kuvvet olarak kabul edilen kitle iletişim araçları (medya) dikkati çekmektedir. Kitle iletişim araçları içerisinde de en etkili olarak kabul edilen araç televizyonlardır. Televizyonun görsel-işitse! bir yayın aracı olması ve yayınların en kısa sürede, en geniş kesimlere iletilebilmesi özellikleri nedeniyle, televizyonlar büyük olanaklar sağlamaktadır. Türkiye' de özel televizyonların tarihi yakın geçmişe dayanmaktadır ve günümüzden 13 yıl kadar eskiye uzanmaktadır. Bu nedenle özel televizyon işletmeciliğinin ülkemiz açısından çok yeni bir sektör olduğunu söylemek sanırız ki yanlış olmayacaktır. Bu nedenle de Türkiye' de sayıları hızla artan özel televizyonlar hakkında araştırma yapmak kaçınılmaz olmuştur. Bu tez ile amaçlanan özel televizyon işletmeleri hakkında genel bilgi vererek bu işletmelerin muhasebe sistemlerini oluşturmaktır. Bu inceleme esnasında da bazen çeşitli önerilerde bulunulmuş, bazen ise uygulamadaki mevcut durum belirtilmiştir. Ayrıca özel televizyon işletmelerinde gerçekleştirilen iki farklı yapımın maliyet analizleri de ele alınarak, örnek uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill DOKTORATE THESIS ABSTRACT ACCOUNTING SYSTEM IN PRIVATE TV COMPANIES AND AN EXAMPLE FOR FORMING OF PRODUCTION COSTS Cemal ELİTAŞ Department of Management The Science of Accounting The University of Anadolu, Social Sciences Institute, June 2004 Advisor: Prof. Dr. Ali KARTAL As a result of globalisation, industry-based sector economies have become less popular than service-based economies. In this context, as a fourth power mass media means which have considerable effects on people takes great attention in service economies. Among the mass communication medias, television is accepted as the most effective one. As being a visual-auditory device and the most efficient way of reaching at mass population, televisions provide enormous conveniencies. In Turkey the history of private sector-led televising does not go for away. It has only thirteen years of experence. That is why it became formidable to research in this newly- developed area. The purpose of this thesis to shed some light on private TV entreprencurship and to examine their accounting systems. In addition, some suggestions have been made regarding both entreprenwurship and accounting systems. Finally a production cost analysis of private TV firms has been carried out as well as a sample application.