Eğitimde bilgisayar kullanımına ilişkin anne baba görüşleri
Perceptions of the parents on the use of computers in education
  1. Tez No: 143838
  2. Yazar: DUYGU ÇOKGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMINA İLİŞKİN ANNE-BABA GÖRÜŞLERİ Duygu ÇOKGÜLER Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ferhan ODABAŞI Bu araştırmada öğrenci anne-babalarmın eğitimde bilgisayarın kullanımıyla ilgili olarak ne tür görüşlere sahip oldukları incelenmiştir. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan ve 35 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Bu anket 2002-2003 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde bulunan 6 ilköğretim okulunun öğrenci velilerine uygulanmıştır. Toplam 1120 öğrencinin anne-babasından 441 'i anketi yanıtlamıştır. Buna göre % 40'lık oranda bir geri dönüş olmuştur. Eğitimin başarısında öğrenci- öğretmen ikilisinin yam sıra anne-babalann payınında oldukça büyük olduğu anlayışından yola çıkarak yapılan bu araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmış ve yüzde, frekans ve chi kare (X2) test analizleri yapılmıştır. İstatistiksel çözümlemeler için Microsoft Excel programı ve SPSS paket programı kullanılmıştır. Anne-babalann kişisel bilgilerini ve eğitimde bilgisayarın kullanımıyla ilgili görüşlerini almak üzere iki alt problem halinde düzenlenen araştırmanın bulguları daha önceden yapılmış olan ilgili araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştınlmıştır. Buna göre, anne- babalann kişisel durumlan ile eğitimde bilgisayar kullanılmasının gerekli ve yararlı olacağına ilişkin görüşleri arasında önemli ölçüde tutarlı ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara dayalı olarak eğitimde bilgisayarlann daha yaygm kullanılması için ailelere düşen görev ve sorumluluklann farkında olduklan ve konuyla ilgili bilgilendirildikçe desteklerinin artacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERCEPTIONS OF THE PARENTS ON THE USE OF COMPUTERS IN EDUCATION Duygu ÇOKGÜLER Anadolu University, Institute of Educational Science Department of Computer and Educational Technologies Advisor: Assoc. Prof. Dr. Ferhan ODABAŞI In this study, perceptions of the parents of the students on the use of computers in education are investigated. A 35 itemed questionnaire which was developed by the researcher is used in this study. This questionnaire was employed to the parents of 6 primary school in Bursa in 2002 - 2003 educational term. The sample of this study is 441 parents of primary school children among 1 120 participants. The size of the sample is equal to 40 % of the total participants. Regarding the fact that parents involvement is an important aspect of the success in education this study aimed at conducting a descriptive analysis. Therefore, percentage, frequency and chi-square tests are used in the analysis procedure of this study. Additionally, in terms of statistical analysis, Microsoft Exel and SPSS package programs are used. The findings of this study, which sought to gather parents' personal and demographic data and their perceptions on the use of computers in education, were compared to the relevant studies in the field. The findings revealed that there is a significant relation between the parents' personal and educational backgrounds and their opinions on the benefit of using computers in education. Under the lights of the findings of this study it can be claimed that the more the parents are informed about the benefits of using computers in education the more their support can be achieved. u