İnternet ortamında hizmet veren ödev sitelerinin eğitim-öğretim açısından değerlendirilmesi
Evaluation of homework web sites in terms of education
- Tez No: 211608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP H. ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu arastırma gelisen teknolojiyle beraber ortaya çıkan internetteki ödev sitelerinin egitim - ögretime etkisinin belirlenmesi konusunda önem tasımaktadır. Aynı zamanda, uygulamanın ilkögretim düzeyindeki ögrenciler ve ilkögretimde görev yapan ögretmenler üzerinde yapılmasıyla; ödev sitelerinin etkililigi, niteligi ve yararlılıgı konusundaki düsüncelerin belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırma Manisa ilindeki merkez ilkögretim okullarında ögrenimlerini sürdüren ögrenciler ve bu okullarda görev yapan ögretmenlerle sürdürülmüstür. Yapılan uygulamalar sonucunda, ödev siteleri ögrenci ölçegini 404 ögrenci, ögretmen ölçegini de 425 ögretmen yanıtlamıstır. Arastırmada on bir alt problem yanıtlanmaya çalısılmıs ve verilerin analizinde frekans, yüzde degerleri, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, f testi, scheffe testi ve korelasyon analizi uygulanmıstır. Arastırma sonucunda ögrencilerin ödev siteleri kullanım durumları incelendiginde % 84,8'inin en az 1 kez olmak üzere ödev sitelerinden yararlandıgı ortaya çıkmıstır. Ayrıca ögrencilerin ödev sitelerine yönelik tutumlarının olumlu yönde oldugu belirlenmistir. Ögrenciler, ödev sitelerini yararlı ve nitelikli bulmaktadırlar. Bununla beraber ögrencilerin büyük çogunlugunun ödev sitelerinden en çok Fen Bilgisi ve Sosyal bilgiler dersi için yararlandıkları ortaya çıkmıstır. Ögrencilerin ödev sitelerinden yararlanmasına nedenlerine iliskin en belirgin nedenler arasında; ögrencilere ödev hazırlamada zaman kazandırması, ödev sitelerinin ödev hazırlamayı zevkli hale getirmesi ve ögretmenlerin hep aynı türde ödev vermesi yer almaktadır. Ögrencilerin ödev sitelerinin kullanımını engellemek için ögretmenlerin yaratıcı çözümler gerektiren ödevler vermesi ve Türkiye'deki ödev sitelerinin dogrudan ödev sunmak yerine ilgili kaynaklara yönlendirmesi gerektigi düsüncesinde oldukları ortaya çıkmıstır. Ögretmenlerin ödev sitelerini kullanım durumları incelendiginde ise oran olarak %53,9'unun ödev sitelerinden yararlandıgı belirlenmistir. Ögretmenlerin ödev sitelerine yönelik tutumlarının da ögrencilere göre düsük oranda oldugu görülmüstür. Ögretmenlere de ögrencilerinin ödev sitelerinden yararlanma nedenleri ile ilgili görüsleri sorulmus, ögrencilerin arkadaslarının önerileriyle ödev sitelerine basvurması en belirgin nedenler arasında oldugu bulunmustur. Ögretmenlerin önerileri incelendiginde ödev sitelerinde bazı eksikliklerin bulundugu bu nedenle ödev sitelerine yönelik daha düsük düzeyde tutum sergiledikleri ortaya çıkmıstır. Bu eksikliklerin giderilmesi sonucunda ödev sitelerine yönelik olumlu tutum sergileyebilecekleri de bulgular arasında yer almaktadır. Ödev sitelerindeki ödevlerin içeriginin editörler tarafından incelenmesi ve ödev sitelerinin kullanımını engellemek için kütüphane gibi kaynakların daha fazla desteklenmesinin gerektigi ögretmenler tarafından vurgulanmıstır. Bu arastırmada; hem ögretmenlerin hem ögrencilerin ödev sitelerine yönelik tutumlarının olusmasında, ögrencilerde cinsiyet, bulundukları okullar, sınıf düzeyleri, yas, bilgisayar kullanım yeterligi, bilgisayar kullanım sıklıgı, internet kullanım yeterligi, yabancı dil yeterligi, anne ve baba egitim durumları; ögretmenlerde de mesleki kıdemleri ve bulundukları okullar gibi bireysel özelliklerinin etkisinin oldugu ödev sitelerine yönelik tutumlarındaki farklılasmalardan anlasılmaktadır. Özellikle ödev sitelerine yönelik tutumun ödev siteleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olma ve ögretmenlerin hizmet süresiyle ters orantılı oldugu bazı bulgular da elde edilmistir. Bu arastırmada ödev siteleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olan bireylerin ödev sitelerine yönelik tutumlarının düsük düzeyde olması dikkati çekmektedir. Bu da ögretmen ve ögrencilerin ödev sitelerine yönelik tutumları karsılastırıldıgında ya da ögrencilerin anne-baba egitim durumları incelendiginde çıkan sonuçlardan anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research has a significant importance to determine how the homework sites which have appeared with the developing technology affect educational and instructional process. Because the research was implemented to the primary school students and the teachers, it is possible to determine the effectiveness, quality and usefulness of the homework sites. The questionnaire was applied to the primary school students and the teachers who are currently working at the primary schools in the city Turkey. 404 students and 425 teachers answered the questions in the questionnaire. In this research it was aimed to reply eleven sub problems. Frequency, percentages, arithmetic average, T test, F test, Scheffe test and correlation analysis were used to analyze the data. Findings from the research show that 84.8 % of the students have used the Internet at least once in their lives. In addition to this, it is realized that the students? attitudes towards homework sites are positive. The students in this research think that homework sites are useful and qualified. On the other hand, the majority of the students use these homework sites very often especially while they do homework for Science and Social subjects. The most important reason for using homework sites is that they give extra time to students while preparing homeworks. Furthermore, they make homework preparation process enjoyable. It was found that ask for the same type of homework to the students they can find ready homework easily. It is understood that to prevent students from using homework sites, teachers should assign homework which requires problem-solving activities. Homework sites should direct students to related sources rather than just giving ready-made homework straight away. When we analyze the teachers? answers to the questions, it is noticed that 53. 9% of the teachers use homework sites very often. Moreover teachers? attitudes towards homework sites are lower than the students?. The teachers were asked to express their thoughts about this question: ?Why do the students use homework sites so often?? It is noticed that one of the most significant reasons is peer recommendation. The students usually suggest using homework sites each other while they are doing homework. When we analyze the teachers? suggestions, it is found out that the teachers? attitudes towards homework sites are negative. They think that there are some deficiencies in the homework sites. When these deficiencies are corrected the teachers will probably show positive attitudes towards these sites. The teachers pointed out that the content of these sites should be checked by editors and students should be directed to use other sources such as library to decrease the use of homework sites According to this research; the students? gender, the schools they attend, their class grades, ages, their computer competency and usage frequency, internet competency, foreign language competency, the parents? education affect the students while forming their attitudes towards the homework sites. For the teachers; their individual differences such as vocational experience and the schools they work at affect them while forming their attitudes towards these sites. According to this research some findings show that there is an negative correlation between especially the teachers? experience and their detailed knowledge about these sites while they are forming their attitudes towards the homework sites. It is very striking that in this research the individuals who have detailed knowledge about homework sites have lower attitude towards these sites. This consequence has been understood by comparing the students? and the teachers? attitudes towards these sites and the results when analyzed the students? parents? education.