1980' li yıllarda Türk Sinemasında kentleşme ve göç olgusu : At, Fidan, Bir avuç Cennet ve Züğüt Ağa
Urbanization and migration in Turkish Cinema in 1980's :At, Fidan, Bir avuç Cennet ve Züğüt Ağa
- Tez No: 143855
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Türkiye'de 1950'li yıllarla birlikte başlayan kente göç olgusu, zamanla sosyolojinin temel konularından birini oluşturmuştur. Kentleşme olgusunun farklı boyutlarını ele alan çok sayıda sosyolojik çalışma yapılmasına rağmen, sinemada kentleşmenin nasıl ele alındığına ilişkin herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Sinemada kentleşme olgusunun ele alınması da ancak 1960'lı yıllarla birlikte görülmüştür. Bunda ise 1950'li yıllarda kente göç olgusunun sosyal problemlere neden olması etkili olmuştur. 1980'li yıllarla birlikte ise toplumun geçirdiği değişmeye paralel olarak kentleşme yeni bir ivme kazanmıştır. Çalışmada, 1980'li yıllarda yaşanan kentleşme ve kentleşmeye bağlı olarak yaşanan değişimlerin, seçilen örnek filmler olan;“At”,“Fidan”,“Bir Avuç Cennet”ve“Züğürt Ağa”doğrultusunda sinemaya nasıl yansıdığı incelenmiştir. Sinemanın toplumda yaşanan değişmeleri yansıttığı kabulü, bu çalışmada veri toplama sürecinin hareket noktasını oluşturmuştur. Umarız, bu çalışma sosyolojik incelemelerde sinemanın da bir veri kaynağı olabileceğini göstermesi açısından amacına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The fact of internal migration from rural to urban areas starting in the 1950s has become one of the basic issues of sociology in Turkey. There are quite a few sociological studies, examining different aspects of urbanization,, though no study focusing on how urbanization has been dealt in Turkish movies has been done. Actually, the cinematic view of urbanization dates from the 1960s. This is due to the fact that internal migration has been characterized by social problems. There has been a gradual increase in the rate of urbanization in line with the societal changes that took place in the 1980s. In this study, urbanization in the 1980s and societal changes thereafter have been traced in the selected Turkish movies: At, Fidan, Bir Avuç Cennet and Züğürt Ağa. The claim that movies reflect societal changes, is the starting point of the data collection process in this study. Hopefully this study serves to underline the importance of cinema as a source of data as well.