Lebib Divanı (inceleme,tenkitli metin, sözlük)
Lebib's Divan (research, criticized context, dictionary)
- Tez No: 143857
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HORATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET LEBİB DÎVÂNI (İnceleme, Tenkitli Metin, Sözlük) Eski Türk Edebiyatı Doktora-2004 Dan.: Prof. Dr. Osman HORATA Orhan KURTOĞLU Diyarbakır, tarihinin her döneminde bulunduğu coğrafyada bilim, kültür ve sanalın merkezi olmuş bir şehirdir. Yetiştirdiği yüzlerce sanatkâr ile Türk kültür ve edebiyatında önemli bir konuma sahiptir. Lebîb de bölgesinin bu önemli kültür merkezinde, 18. yüzyılda yaşamış Dîvân şâirlerinden birisidir. 1695-1768 yıllan arasında yaşayan şâir, medrese eğitimi almış ve yaklaşık yirmi yıl Diyarbakır'da müftülük yapmıştır. İran edebiyatından Şevket, Firdevsî, Hâkânî; Türk edebiyatından da Nef î, Nâbî ve Nedim gibi büyük şâirleri okuyarak şiir kabiliyetini geliştirmeye çalışan Lebîb, Diyarbakır'da aralarında Hâmî, Vâlî ve Agâh gibi devrin tanınmış şâirlerinin de bulunduğu kimselerle aynı meclislerde bulunmuştur. Şâirin çalışmamıza konu olan Dîvânı'nda nazım şekillerinin çoğuna örnek verilmiştir. Yaklaşık 6000 beyitten oluşan Dîvân'da 30 kaside, 9 musammat, 100 tarih, 146 gazel, 54 kıfa, 16 lügaz, 46 muamma, 11 rübaî, 14 müfred, 6 mesnevî vardır. Bunlar içerisinde en dikkat çeken şiirler tarihlerdir. Bu şiirlerde Lebîb, devrinin birçok kişi ve olayını konu etmiştir. Lebîb, kendinden önceki ve devrinde yaşayan büyük şâirlerin tesirine açık kalmış, kimi şiirlerinde Nefî'nin övme ve övünmedeki mübalağalı tarzım benimserken, kimi şiirlerinde de Nedim'in coşkun ve rahat söyleyişinin etkisindeİİ kalmıştır. Bu iki büyük şâir dışında Nâbî ile hemşehrileri Vâlî, Hâmî ve Agâh da şâir üzerinde tesiri olan isimlerdendir. Lebîb'in şiirlerinden 1 8. yüzyılın sosyal görüntüsü ve şâirin yaşadığı dönem içerisinde Diyarbakır ve çevresinde meydana gelen bazı isyan girişimleri ile sorumlularının akıbeti gibi olaylardan da haberdar olmaktayız.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT LEBÎB'S DÎVÂN (Research, Criticized Context. Dictionary) Classical Turkish Literature Ph.D-2004 Adv.: Prof. Dr. Osman HORATA Orhan KURTO?LU It has been known that Diyarbakır is a city which had been one of the important centres of science, culture, and art in history. This city has got an important position in Turkish culture and literature with its hundreds of artists. Lebib was one of Divan poets who lived in eighteenth century in Diyarbakır that was the cultural centre of the region. He was bom in 1695 and died in 1768. He graduated from medrese and worked as a mufti for about twenty years. He tried to progress his talent of poetry reading the poems of Şevket, Firdevsi, Hakani from Persian literature and Nef i, Nabi, and Nedim from Turkish literature. He also attended the meetings with the famous poets of his time, such as Hami, Vali and Agah. It has been seen that Lebib used most forms of the verse in his divan taken as the subject of this study. There are about 6000 couplets in his divan. Lebib' s divan consists of 30 kasidas, 9 musammats, 100 historical poems, 146 ghazels, 54 quatrains, 16 lugaz, 46 muammas, 1 1 rubais, 14 mufreds and 6 mesnevies. In Lebib's divan the most remarkable poems are historical poems written about the people and the events of his time.IV Lebib had been affected by the great poets of his time and the previous ones. He used the exaggerated praising of Nef i in some poems, but sometimes he wrote his poems being affected by Nedim' s enthusiastic and comfortable way of expression. Nabi is another poet who affected Lebib. His countrymen who were Vali, Hami and Agah had influence on his poems. Lebib's poems give us some clues about the social life in eighteenth century. We are also able to have some information about the rebellions in Diyarbakır and the environment and the responsible people of these rebellions.