İlköğretim denetçilerinin insan ilişkilerinin gereklerine uygun davranma düzeyleri
The degree to which school supervisors act according to the requirements of human relations
- Tez No: 143858
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLANUR ATAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim denetçilerinin yaptıkları denetimlerde, insan ilişkilerinin gereklerine uygun davranma düzeyine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerim almak ve bu görüşler doğrultusunda öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında Ankara' mn Şereflikoçhisar ilçesinde görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Evrenin tamamı ulaşılabilir olduğundan araştırmada örneklem kullanılmamıştır. Araştırmanın verileri, söz konusu evrendeki yönetici ve öğretmenlerden oluşan 239 kişiye uygulanan Likert Tipi anket ile sağlanmıştır. Anket 17 madde ve 5 seçenekten oluşmuştur. Verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Aritmetik ortalama puanlan, yönetici ve öğretmenlerin anket maddelerine katılım derecelerinde, standart sapma puanlan ise görüş birliğini ölçmede kullanılmıştır. Gruplann görüşlerinin arasında fark olup olmadığını tespit etmek için t- testinden ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Yönetici ve öğretmenler, denetçilerin insan ilişkilerinin gereklerine uygun davranma düzeylerini çoğunlukla“orta”ya da“az”bulmuşlardır. Bu düzeyin“pek çok”olduğunu söyleyen kimse bulunmamaktadır. Standart sapma puanlanna göre, görüş birliği“orta”düzeydedir. Araştırmaya katılanlann“görevlerine”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre, yönetici ve öğretmen görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Bu fark yöneticiler lehinedir. Yöneticiler, denetçilerin insan ilişkilerinin gereklerine uygun davrandıklan görüşüne daha fazla katılmaktadırlar.11“Cinsiyete”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre, erkek yönetici ve öğretmenler ile kadınların görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Bu fark, erkek yönetici ve öğretmenlerin lehinedir. Erkekler, denetçilerin insan ilişkilerinin gereklerine uygun davrandıkları görüşüne daha fazla katılmaktadırlar. Araştırmaya katılanların“görev yerlerine”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre, ilçede ve köyde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.“Kıdemlerine”ilişkin yapılan gruplandırmaya göre de değişik kıdemlilerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nm belli aralıklarla, ilköğretim denetçilerine yönelik“insan ilişkilerinin gereklerine uygun davranma”konulu seminerler düzenleyip tüm denetçilerin bu seminerlere katılımım sağlaması ve denetçi sayısında kadm-erkek oranına dikkat etmesi bu araştırmanın başlıca önerileridir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been conducted to get the opinions of principals and teachers concerning how the primary school supervisors implement human relationships in their supervisory practices and to make suggestions accordingly. The population consisted of the principals and teachers working in Şereflikoçhisar, Ankara in the educational year 2002-2003. Since the population was accessible, no sampling was done. The data were collected through a five point Likert-type questionnaire administered to 239 participants. The questionnaire included 17 items and 5 choices. In data analysis, arithmetic mean, standard deviation, t-test and analysis of variance were used. The arithmetic mean scores were used to describe the participants' degree of agreement to the items and standard deviation scores to identify the common views. T-test and one-way variance analysis were used to identify whether there were any differences between the groups' scores. All comparisons made were at the a = 0,05 significance level. The principals and teachers found the level where the supervisors behaved according to the requirements of human relations generally“average”or“little”. None of the participants said“high”of this level. According to standard deviation scores, the agreement was at“average”level. According to the grouping formulated according to the“duty”of the participants, there was a statistically significant difference between the opinions of the principals and those of the teachers. This difference was in favor of the principals. The principals agreed more with the idea that supervisors act according to human relations. However, according to the grouping formed according to“gender”, there was a statistically significant difference between males and females and thisIV difference was in favor of males. That is, males expressed more positive opinions than females. According to the grouping done in relation to the“work places”, there wasn't any statistically significant differences between principals and teachers working in villages and those in towns. In addition,“tenure”was not a significant variable. As a results of the study, it was suggested that National Ministry of Education should hold seminars on“acting according to the requirements of human relations”and have all the supervisors attend these seminars, attending to the number of men and women attendees to be equal.