Okul yöneticilerinin insan kaynağını geliştirme konusunda yapması gerekenler (Ankara Aydınlıkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi örneği)
The things that school managers should do abaout human resources development
- Tez No: 143859
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmada okullarda insan kaynağının geliştirilmesi konusunda okul yönetimince yapılması gerekenler ve bir okulda insan kaynağını geliştirme konusunda okul yönetimince yapılanların neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verilerinden“okullarda insan kaynağını geliştirme konusunda okul yönetimince yapılması gerekenler”alanyazın taraması yoluyla,“bir okulda insan kaynağını geliştirme konusunda okul yönetimince yapılanların neler olduğu”Aydınlıkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek üsesi'nde inceleme- görüşme yoluyla elde edilmiştir. Bu yönüyle çalışma alanyazın taraması ve örnek durum incelemesi şeklinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesi ve yorumlanmasında“Okullarda insan kaynağının geliştirilmesi konusunda okul yönetimince yapılması gerekenler”problem durumunda sıralandığından bulgular ve yorum bölümünde yer almamıştır. Araştırmanın; insan kaynağının geliştirilmesi konusunda Aydınlıkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nde yapılanlara ilişkin verileri; inceleme-görüşme formuyla elde edilmiştir. Bu formdaki yargılara dayalı olarak işlerin yapılma durumu belirtilmiş, bu duruma ilişkin yönetici görüşü alınarak alan yazına dayalı olarak yorum yapılmıştır. Alanyazın taramasıyla elde edilen bulgulara göre çalışanların geliştirilmesine yönelik çalışmalar şu başlıklarla özetlenebilir: insan kaynağını geliştirme politikalannın belirlenmesi, gelişim ihtiyacının belirlenmesi, geliştirme programın hazırlanması, geliştirme programının uygulanması, geliştirme programının iyileştirilmesi. Araştırmanın inceleme-görüşme yoluyla elde edilen bulgularına dayalı olarak da aşağıdaki sonuçlara Ulaşılmıştır. 1- Okulda çalışanlann geliştirilmesine yönelik politikalar, gerekliliği bilinmediğinden belirlenmemektedir. 2- Gelişim ihtiyacını belirleme sürecinde,“gelişim ihtiyacı saptama aracı geliştirme”ve“geliştirme aracının uygulanması”yapılmakta, çalışanların belirttikleri ihtiyaçlara göre gruplanması, kendi istekleri doğrultusunda her etkinliğe katılabilmeleri gözetildiğinden yapılmamaktadır.11 3- Geliştirme programının hazırlanması sürecinde, geliştirme programının amaçlarının belirlenmesi, programın içeriğinin belirlenmesi, programı yürütecek personelin seçilmesi, programın zamanının ve süresinin belirlenmesi, etkinliklere katılımın sağlanması, uygulamanın fiziki yerinin belirlenmesi ve düzenlenmesi çalışmaları yapılmaktadır. 4- Geliştirme programının uygulanması sürecinde, işbaşında sistemli gözetim yoluyla geliştirme, yetki göçerimi yoluyla geliştirme, işe alıştırma eğitimi yoluyla geliştirme, görev değiştirme yoluyla geliştirme, takım çalışmalarına katılım yoluyla geliştirme, özel görevler vererek geliştirme, konferanslar düzenleme, çalışanların gelişimini destekleyecek sosyal etkinlikler düzenleme, çalışanların ödüllendirilmesi çalışmaları yapılmaktadır. 5- Geliştirme programının iyileştirilmesine yönelik çalışmalardan; a) geliştirme programının değerlendirilmesi sürecinde; eğitimcilerin değerlendirilmesi, etkinliğin içeriğinin değerlendirilmesi, etkinliğe katılanların değerlendirilmesi ve etkinliğin yapıldığı fiziki ortamın değerlendirilmesi yapılmaktadır, b) Çalışanların edimlerinin değerlendirilmesi sürecinde; değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, değerlendirme standartlarının belirlenmesi, değerlendirme dönemlerinin belirlenmesi, değerlendirme ekibinin eğitimi, yöneticilerce değerlendirme, denetçilerle değerlendirme, öğrencilerin değerlendirmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Çalışanlann edimlerinin değerlendirilmesi sürecinde;“çalışanının kendi kendini değerlendirmesi”çalışanın objektif davranmayacağı ve kendi kendisine not vermesinin geliştirme açısından yararlı olmayacağı düşünüldüğünden yapılmamakta,“takım arkadaşlarınca (meslektaş) değerlendirme”, takım arkadaşlarının objektif olarak değerlendiremeyeceği düşünüldüğünden yapılmamakta,“veli değerlendirmesi”, velilerin çalışanları çok iyi tanıyamayacağı düşünüldüğünden yapılmamaktadır, c) Geliştirme çalışmalarının iyileştirilmesi sürecinde; çalışan memnuniyeti anketinin uygulanması, EFQM Mükemmellik Modeli o kriterlerine göre özdeğerlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu sonuçlardan hareketle; çalışanların geliştirilmesine yönelik politikaların belirlenmesi, çalışanlann ihtiyaçları doğrultusunda etkinliklere yönlendirilmesi, geliştirme programının hazırlanması, uygulanması ve bu süreçlerin iyileştirilmesine yönelik çalışmalann sürekli yapılması, edim değerlendirmede birden fazla veri kaynağına başvurulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of this thesis is about, human resources development (HRD) efforts, that should be carried out by the school management's and what has been done about HRD in a sample school by the school management. Literature research is made in order to collect information about,“human resources development (HRD) efforts that should be done by the school managements.”A case study concerning“human resources development (HRD) efforts that is done by a school managemenf is conducted at Aydınhkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi utilizing investigation - interview method. The methodology of this thesis is a descriptive research. In analysis and assessment of the research, the information about ”human resources development (HRD) efforts, that should be done by the school management's“ is not included in assessment and results section, since it has been lined up in problem case. Research data about ”human resources development (HRD) efforts that is done in Aydınhkevler Ticaret ve Anadolu İletişim Meslek Lisesi“ collected by an investigation - interview agenda. Depending on the judgement derived from this agenda, the situation is clarified and assessment is made by getting the managers' opinion related to this situation and under the light of literature research. Efforts, in order to improve workers, depending on tie findings derived from literature research can be summarized as follows; determination of human resources development politics, determination of development needs preparation of the development program, implementation of the development program, improvement of the implemented development program. The findings based on the investigation-interview, results are as follows: 1-The politics, related to improvement of the educators at the school is not defined since the requirements of the politics is not known. 2-ln the process of defining development requirement ”development of progress need determination tool“ and ”implementation of development tool“ is done; but, it's not done when considering grouping according to the needs defined by educators and participating every activity according to their demands.IV 3-ln the preparation process of development program, defining objectives of development program, defining content of the program, election of program executive personnel, defining duration and the time of the program, ensuring the participation to the activities, defining the implementation place, and organization activities are done. 4-In the implementation process of development program, development on the job by systematic observation, development by delegation of authority, development by the job adaptation training, development by the job differentiation, development by the participation to team works, development by assigning special duties, conducting conferences, conducting social activities that support development of the workers, awarding workers activities are done. 5- From the improvement of the development program activities; a) in the assessment process of development program; assessment of the educators, assessment of activity content, assessment of the participants to the activity and assessment of the atmosphere of the activity place is done, b) in the assessment process of the act of worker; defining assessment criteria, defining assessment standards, defining assessment periods, education of the assessment team, assessment by the managers, assessment by the supervisors, assessment by the students, activities are done. In the assessment process of flie act of workers; ”self assessment of worker“ is not applicable since the worker wouldn't act objective and its thought that self grading of the worker wouldn't help development, ”team members (co-workers) assessment“, is not applicable, since coworker evaluation wouldn't give objective results, ”family assessment/' is not applicable, since families wouldn't know enough to make evaluation about educators, c) In the improvement process of the development efforts; implementation of worker satisfaction questionnaire, according to EFQM perfection model self assessment is done. According to these results; defining educator development policy, canalization to the activities according to the needs of the educators, preparation of the development program, implementation and continual application of activities in order to improve these processes, referral of more than one data resources referred in order to assess behaviors, can be recommended.