Uzak geçmişin şimdi de yeniden anlıması: Thomas Hardly' nin far from madding crowd, the return of the native ve tess of the d'Urbervilles adlı romanlarındaki folklor unsurlarının incelenmesi
The Distant past recollected in the present: A study of folkloric elements in Thomas Hardy's far from madding crowd, the return of the native, and tess of the d'Urbervilles
  1. Tez No: 143860
  2. Yazar: K. KÜRŞAD KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 ÖZET Thomas Hardy'nin romanlarında en dikkat çeken özelliklerden biri, folklor unsurlarını çokça kullanmasıdır. Folklor unsurları, Hardy'nin düzyazısının ayrılmaz bir parçasıdır ve belirleyici bir niteliğini teşkil eder. Çocukluğundan beri bellediği Dorset folkloru ve halk gelenekleri hakkındaki emsalsiz bilgisi, onun romancılığı üzerinde çok büyük izler taşır. Bu bilgisini yazarlık amacında kullanır ve adını tarihi Wessex'ten alan Dorset ve komşu bölgeleri içine alan, yan gerçek, yarı hayal diyarını romanlarına mekan yapar. İnsanları, dili, gelenekleri görenekleri, alışkanlıkları, mimariyi, tarihi eserleri ve uzak ve gizemli tarihi, Wessex bağlamında sunar. Hardy'ye göre uzak tarihte hayranlık uyandıran çok şey vardır. Wessex' in kültür mirasının gizemini ortaya çıkarmak için tarih-öncesi anıtları kullanarak bu mirası anlatır. Geçmişe olan ilgisi, şimdiyle aynı Önemi taşır; ve zaman ve değişimi, evrensele bağlı sınırlı zamanı anlayışı, onun hayat görüşüne derinlik kazandırır. Bu çalışmada incelenen üç roman, Hardy'nin, Wessex' in kırsal kültürü içinde var olan mitoslar, efsaneler, hikayeler, atasözleri, işaretler, putperest inançları, batıl inançları ve görenekleri içeren folklor ve halk gelenekleri konusundaki derin bilgisini ortaya koyar.Ill Hardy Far from the Madding Crowd'da, folklor unsurlarının öykünün olay örgüsüyle bütünleşmesi, geçmişle şimdinin ayırdedilemediği Weatherbury'nin tarım topluluğunun ezeli varlığı, insanın doğayla bütünleşmesi ve insanın yaptığı binaların doğal çevreyle olan ahengini gösterir. Doğanın insana karşı kayıtsızlığı, Hristiyan ve putperest inançlarının çatışması, putperest kökenli kutlamalarda ve batıl inançlarda görülen ve Egdon halkının kültüründe yaşayan putperestlik, uzak geçmişle şimdiyi kaynaştıran tarihi eserler ve geleneklerin öykünün yapısına katkısı Hardy' nin The Return of the Native romanmda detayla işlediği konuları oluşturur. Tess of the d'UrbervUles'ds de Hardy gelenekleri ve batıl inançları ve bunların öykünün olay örgüsü ve genel atmosferi, yapay Hristiyan normları ile putperestliğin doğal ilhamları, efsaneler, tarihi eserler ve Wessex kırsal halkının basit yaşam tarzını anlatır. Bu üç romanda Hardy' nin yerel folkloru aktarışı ve geçmişe ve kültür mirasına olan derin ilgisinin incelenmesiyle, putperest inançları, çeşitli gelenekler ve batıl inançların romanların vazgeçilmez bir parçasını teşkil ettiği, ve de geniş anlamda Hardy' nin bir halkbilimci ve romanlarımı, Wessex halkının şimdide yaşayarak koruduğu geçmişin olgularım yeniden yaşadığını ayrıntısıyla aktaran bir çeşit tarihsel yazım (chronicle) olduğu sonuçlarına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT One of the most striking qualities in Thomas Hardy's novels is his abundant use of folkloric elements, Folkloric elements are an inseparable part of Hardy's fiction and constitute a distinctive quality. His incomparable knowledge of local Dorset folklore and folk customs, which he had acquired since his childhood, has an enormous influence upon his art. He utilizes it for his literary purpose and creates a partly real, partly imaginary environment identified as Wessex; also Dorset and the neighboring counties become the setting of his novels. In the context of Wessex, he presents people, language, customs, traditions, architecture, landscape, ancient monuments, and distant and legendary history. For Hardy, there is a great deal to admire in the distant past. He recounts the cultural heritage of Wessex, using prehistoric antiquities to demystify this heritage His interest in the past is as equally important as in the present; and his sense of time and change, of the temporal linked with the universal, gives depth to his vision of life. The three novels examined in this study illustrate Hardy's intimate knowledge of folklore and folk customs, which include myths, legends, tales, proverbs, omens, pagan beliefs, superstitions, customs and traditions that exist in the rural culture of Wessex. In Far from the Madding Crowd, Hardy displays the folkloric elements, their incorporation within the action, eternal existence of agricultural community atWeatherbury, where the past and present are indistinguishable, integrity of man with nature, and the harmony of manmade buildings within the natural environment. Indifference of nature towards man, the conflict between Christian and pagan beliefs, survival of paganism in the culture of the Egdon folk, which is illustrated in ceremonies with pagan origin and in superstitions, ancient monuments that serve to fuse the distant past with the present, and the contribution of customs in plot development are the concerns Hardy elaborates in The Return of the Native. In Tess of the d'Urbervilles, Hardy also demonstrates customs and superstitions, and their contribution to action and tone, clash between Christian standards and natural pagan aspirations, legends, ancient monuments, and simple manner of living of the rural people of Wessex. An examination of Hardy's account of local folklore and his deep interest in the past and the cultural heritage depicted in the three novels have led us to conclude that pagan beliefs, various customs, and superstitions constitute an integral part of his novels, and that he is a folkforist in a broad sense, and his novels are the sort of chronicles that give extended account of past events, reminiscence of which are retained in the practices of Wessex folk in the present.