İzmir Bölgesi prehistorik dönemler yontmataş endüstrisi
İzmir region prehistoric periods chipped stone industry
  1. Tez No: 143864
  2. Yazar: NEYİR KOLANKAYA-BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 857
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında, İzmir Bölgesinde yer alan Paleolitik, Geç Neolitik Çağ, Geç Kalkolitik Çağ, Erken Tunç Çağı I ve II dönemleri ile Orta Tunç Çağı merkezlerinden ele geçen yontmataş buluntular tekno-tipolojik yönden incelenmiştir. Bu buluntular üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, ilk alet üretiminin Paleolitik Çağ' da başladığı ve Orta Tunç Çağı'nın sonuna kadar devam ettiği görülmüştür. Söz konusu buluntuların bazısı atölyelerde üretilirken, diğerleri evlerin dışındaki açık alanlarda yapılmıştır. İzmir Bölgesinde Paleolitik Çağ' dan Erken Tunç Çağı II dönemi sonuna kadar yontmataş alet işçiliğinde gelişimin olduğu saptanmıştır. Ancak Orta Tunç Çağı'nda metalürjinin gelişimi ile bağlantılı olarak yontmataş alet yapımında gerileme ve düşüşün olduğu tespit edilmiştir. Yontmataş aletler bu dönemlerde, bir taraftan Kıta Yunanistan ve Ege Adaları, diğer taraftan da Batı Anadolu ve İçbatı Anadolu bölgelerindeki örnekleriyle benzerlik gösterir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This thesis is a techno-typological study of Paleolithic, Late Neolithic, Early Bronze Age I-II and Middle Bronze Age chipped stone finds from sites in İzmir Region. As a result of this research, it has been demonstrated that tool production starts in the Paleolithic Age and continues to the end of the Middle Bronze Age. Some of these were produced in workshops while others were produced in open areas outside buildings. A development can be traced in the production technology from the Paleolithic to the end of Early Bronze Age II period. During the Middle Bronze Age chipped stone tool production declined in conjuction with the development of metallurgy. The chipped stone tools from the periods under consideration shows similarities to those from Mainland Greece and the Aegean Islands, on the other hand to those from Western and Central Western Anatolia.