Farklı seramik pişirim tekniklerinde paper clay uygulamaları
Application of paper clay in different firing technics
  1. Tez No: 143863
  2. Yazar: ÇİĞDEM CANDURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET“Farklı Seramik Pişirim Tekniklerinde Kağıt Katkılı Kil Uygulamaları”başlıklı çalışma raporu üç bölümden oluşmuştur. 'Kağıt Katkılı Killer' başlıklı I. bölümde, kağıdın, kilin ve kağıt katkılı killerin tanımı yapılmış, tarihçeleri ve türleri anlatılmıştır. Bu bölüm içinde kil bünyelerden örnekler ve kağıt katkılı killerin hazırlanması da yer almaktadır. Kağıt katkılı killerin sanatsal boyutu ve bu killer ile çalışan sanatçılar ve eserlerinden örnekler verilmiştir. II. bölümde araştırma kapsamında uygulanan raku, talaş, saggar, tuz ve odun pişirim teknikleri örnek ve uygulama aşamaları ile anlatılmıştır. Pişirim tekniWerinin tanımlan ve tarihçeleri de bu bölümde açıklanmıştır. 'Uygulamaların Değerlendirilmesi' başlıklı IH. bölümde farklı kil bünyelerinde, farklı kağıt hamuru oranlarında yapılan kanşımlar ile çeşitli pişirim tekniklerinde denemeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yapılan sanatsal kağıt katkılı kil uygulamalan bu bölümde yer almaktadır. Araştırma kapsamında yapılan teknolojik ve sanatsal araştırmalar, elde edilen veriler doğrultusunda sonuç bölümünde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study report, namely“Application of Paper Clay In Different Firing Technics”comprises of three chapter. The first chapter titled as“Paper Clay”includes some definitions concerning paper, clay, paper clay, kind of clay, history, sample of clay and prepartion of paper clay. Besides, in this chapter, art dimention of paper clay, ceramics artist who work with paper clay and their sample of works have been researched. In the second chapter, Raku, saggar, salt and wood firing technics which experimented and practiced in this study, have been explained with samples. The third chapter involving experimental and artistic applications, experiments have been dwelled on concerning the preparation of different paper clay body and applied these bodys on different firing technics. Technics and artistic researchs have been evaluated in conclusion of this study.