Uluslararası Para Fonu ve bir geçiş ekonomisi olarak Azerbaycan ile ilişkileri
International Monetary Fund and relations with Azerbaijan, which is the transition countries
  1. Tez No: 143874
  2. Yazar: SENNUR ALİYEV
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET CAHİT GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte başlayan, Azerbaycan'ın siyasi, sosyal ve ekonomik dokusunun topyekün bir dönüşümünü içeren geçiş sürecine ilişkin gelişmeler ele alınmıştır. Bu çerçevede büyük ölçüde ekonomik, kısmen de diğer alanlarda ortaya çıkan yemlikler işlenip, ortaya konulmuştur. Globalleşme sürecinin hızlandığı günümüzde, bu sürece önemli katkıları bulunan uluslararası kuruluşlardan biri olan IMF'in Azerbaycan'da uyguladığı ekonomik politikalar incelenmiştir. Bu tezde ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Azerbaycan'da beş yıllık bir duraklama döneminden sonra siyasi istikrarın yakalanması ile birlikte ekonomik istikrar da sağlamıştır. Özellikle uluslararası petrol şu-ketierinin ve kredi kuruluşlarının sağladıkları kaynaklarla, petrol ağırlıklı olmak üzere çeşitli alanlarda geniş yatırımlar yapılmıştır. IMF'in uyguladığı maliye ve para politikaları sonucunda zaman içinde, ekonomide iyimser hava oluşmuş ve ekonomik verilerde düzelmeler gözlenmiştir. Bu gelişmelerle birlikte, petrol ve doğal gaz satışlarından elde edilen gelirlerin 2005 yılından sonra ülke ekonomisine sağlayacağı katkıyla daha da ivme kazanacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The developments, starting with the collapse of the former Soviet Union related to economic, social and political transition of Azerbaijan were considered in this work. In this framework, the main developments, especially the economic ones are evaluated. The economic policy of the IMF which contributed to the acceleration of the globalization process in Azerbaijan was examined. The results emerging from this thesis are as follows: Economic stabilization was provided following the political stabilization after five years of stagnation. A large scale of investments, by the help of the sources provided by the international petrol companies and credit institutions and especially in the field of the petrol was realized. As a result of the finansal and monetary policies implemented by the IMF, an optimistic situation resulted in the economy and the indicators were improved with time. These developments are expected to be better when the petrol and natural gas revenues will be obtained after the year 2005.