Otel işletmeleri önbüro bölümü yönetiminde süreç yaklaşımının süreç iyileştirmede kullanılması üzerine bir uygulama çalışması
A practical study on using process approach in front office management of hotel enterprises in process improvement
  1. Tez No: 143893
  2. Yazar: GÖKHAN AYAZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Otel İşletmelerinde önbüro bölümü dikey organizasyon yapısı içerisinde yer alsa bile kurduğu yatay ilişkiler ve açıkça tanımlanabilen alt işlemler yardımıyla, süreç yaklaşımı içerisinde incelenebilir bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada; süreç kavramı ve süreç yaklaşımı değerlendirildikten sonra önbüro bölümündeki çeşitli işlemler ve faaliyetler süreç yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Marmaris bölgesinde faaliyet gösteren bir otel işletmesi önbüro bölümünde yapılan bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulama yapılan otel işletmesi önbüro bölümü faaliyetlerinin incelenmesi, değerlendirilmesi süreçlerin oluşturulması aşamasında, uygulama yöntemi olarak iş akış şemalarından yararlanılmıştır. Uygulama yöntemi olarak iş akış şemalarının tercih edilmesinde; süreç girdi-çıktı ilişkisi içerisinde süreç akışının açıkça görülmesi ve hangi süreçlerin hangi işleri içerdikleri, iş sırası ve işin kolaylıkla gözlemlenebilmesi gibi üstünlükler tercih nedenlerini oluşturmuştur. Önerilen iş akış şemalarının yardımıyla geliştirilen yeni süreç yaklaşımh düzenleme çerçevesinde, önbürodaki faaliyetler; rezervasyon, vanş, konaklama ve çıkış olarak dört alt süreç şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile, yatay yapılanma, iş düzeninde bütünlük sağlanması, çalışanlara daha fazla yetki ve sorumluluk verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Front office department in hotel enterprises has a structure that could be studied whithin process approach with the aid of horizontal relationships it has set up, and clearly definable sub-processes; though it is comprised in vertical organization structure. In that study, various processes and activities in front office department were studied within framework of process approach after process concept and process approach were evaluated. In the last chapter of study, an application carried out in front office department of hotel enterprise operating in Marmaris region, was included. In the phase of studying and evaluating front office department activities of the hotel enterprise that the application was carried out in, and forming the processes; flowcharts were utilized as an practice method. In preferring flowcharts as an practice method, the superiorities such as clear perceivability of process flow within process input-output relationship; work order, easy observablity work constituted the reasons of preference. Understandability of“which process include which works”is also comprised by these reasons. Within the framework of the new process approached arrangement developed with the aid of proposed flowcharts; activities in front office department were re arranged as four sub-processes as reservation, arrival, occupancy and departure. By that arrangement; horizontal structuring, integrity in work order, and giving personnals more authority and responsibility were aimed.