Otel işletmelerinde önbüroda yapılacak çalışmalarla doluluk oranlarının yükseltilmesine yönelik bir yaklaşım
  1. Tez No: 21109
  2. Yazar: KORAY TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Oteli, geceleme ihtiyacında olan geçici misafirlere tüketim malları ve çeşitli servisler sunan bir işletme olarak tanımlayabiliriz. Otel işletmeciliğinin diğer endüstri kollarından belli başlı özellikleri vardır. - Otellerde ağırlama hizmetleri bağımsız olan tüketiciler üzerinde yoğunlaşmıştır. Hizmetler üretildikleri yerde tüketilir. - ürün bir hizmetin üretimi şeklinde ortaya çıkar, însan faktörü ön plandadır. Yatırım riski ve sabit sermaye diğer endüstri kollarına göre çok fazladır. - Amortismanlar yüksektir. - Hizmet süresi sınırsızdır. Otel işletmelerini genel anlamda sınıflamaya tabi tutarsak; - Müşteri profiline göre, - Verilen servis derecesine göre, - Kuruluş yerlerine göre, - Büyüklüklerine göre, - Sahipliklerine göre, - Faaliyet sürelerine göre, Hukuksal açıdan sınıflandırdığımızda, turistik belgeli oteller ve turistik belgesiz oteller olarak 2'ye ayırabiliriz. Otellerde ticari örgütlenmeler olduklarına göre yönetimin temel fonksiyonları olan, planlama, örgütlenme, kadrolama, yürütme, koordinasyon, haberleşme, kontrol fonksiyonlarını içermektedirler. Otel işletmelerinde önbüro, en çok personel istihdam edilen, otelin kalite ve prestijini yansıtan en önemli bölüm olarak değerlendirilmelidir, önbüronun fonksiyonları, rezervasyon, resepsiyon, önkasa, üniformalı servisler(konsiyerj) gibi çok can alıcı fonksiyonlardır, önbüro, idareye sadece gerekli olan bilgileri derleyip belirli sınıflandırmalar halinde sunar, idareye müşteri devrini daha iyi gözlemlemesini sağlamak amacıyla zamanında ve doğru bilgileri verir. önbüronun organizasyonu, otel işletmesinin büyüklüğü ne göre farklılıklar gösterecektir. önbüronun diğer departmanlarla ilişkilerinin çok sağlam yapıda olması, özellikle housekeeping ve önkasayla düzenli ilişkilerinin olması gerekmektedir. Otel işletmelerinde doluluğun artmasında, önbüronun satış yaklaşımı ve pazarlama metodları etkili olacaktır. / Zira, müşterinin karşılanması, ağırlanması ve uğurlanması önbüroda gerçekleşmektedir. önbüroda satışa yönelik evreler 5 ana başlık altında degerlendiri lebi lir; - Yaklaşım, - Sunuş, - Fiyatlandırma, - Odaları gösterme, - Oda satışının neticelendirilmesi. Otel işletmelerinde doluluğu etkileyen aktörleri otel içi ve dışı faktörler olarak ele aldığımızda; Otel içi faktörler olarak, konum, fiyat yapısı, yönetim, personel eğitim düzeyi, müşteri ilişkileri, reklam ve halkla iliş kiler, hizmet standartları, otomasyon ve aracı kurumlarla ilişkiler karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanısıra dış faktörler; alt yapı sorunları, diğer işletme fiyatları, dünyadaki olaylar, ekonomik istikrar, mevsimlik etmenler olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Hotel management is a service-based industry where people incorporate with each other, face to face, in a very intenserelationship. This can be evaluated dimesio- nally through personnel to personnel, personnel to cos- turner or personnel to management relationships. It is so sure that the harmony in the hotel itself results posi tively in the dimension of customer to personnel relationships. Hotel enterprises (managings) can be grouped into various categories that are similar in the origin but dif ferent in their functional organizations unique to themselves. When we take into consideration the different sections in a hotel, it can be said that the room section is important as the primary source of income but even at this part xf the hotel, the administrative brain is the front office. The necessity of a systematic and particular study within the front office itself or in its interrela tions with the other sections is inevitable, and any per sonnel working at this section is to tnow welcome a customer, represent the hotel, and selling it. It is sure that the first face dialog with the customer has a primary importance for increasing the fullness of the hotel. In the first chapter of my thesis, it is concentrated on the properties, structural organizations, and class ifications of hotel enterprises in general. It is also given the definition of the function of the personnel who is working at the front office section. On the other hand, in the second chapter, selling strategies of thie front office and the factors which ef fect the fullness of hotel are studied details.Moreover, chapter 3 is about the fullness proportion and the general description of 4-5 stars hotels in Ankara. Under this chapter, some questions of these hotels are also discussed. The last chapter of my thesis is about the general results of my study. In this part, some suggestions for a better improvement in the hotel industry are tried to be given. During my study, the informations are optained from the front office managers and some personnels responsible for the reservation in hotels.