Klarnet ailesi ve repertuvarı
Clarinet family and repertory
- Tez No: 143902
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. A. GÜLRİZ GERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Müzik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2004 Danışman: Öğr.Gör. Ayşe Gülriz GERMEN Bu çalışma 1600'lerin sonunda ortaya çıkan şalümodan (chalumeau, Fr.) başlayarak günümüz klarnetinin teknik kullanımı, repertuvan ve ailesini içermektedir. Ailede farklı tonlarda klarnetlerin olması repertuvann oluşumunda yazılan eserlerin çeşitliliğini arttırmıştır. Enstrümanların içinde en çok çeşide sahip olan klarnet ailesi, repertuvan ile de önemli bir yer edinmektedir. Ayrıca bu çalışmada geçmişten günümüze klarnetin gelişiminde katkıları olan Johann Christoph Denner, Ivan Müller, Theobald Boehm gibi ünlü yapımcıların kalıcı yeniliklerine de değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Institute of Social Sciences, May 2004 Supervisor Lecturer: Ayşe Gülriz GERMEN This study includes the technical use of modern clarinet which was started to use in late 1600' s by chalumeau, repertory and clarinet family. Clarinet family has different tones. So, this feature increase the variety of work of art clarinet family which have many kinds also have an important role among the instruments with its repertory. Moreover in this study it is mentioned the famous instrument makers who helped to improve the clarinet such as Johann Christop Denner, Ivan Müller, Theobald Boehm and their permanent innovation.