Başlangıç düzeyi klarinet öğretimi üzerine bir çalışma
The Elementary level in clarinet teaching
  1. Tez No: 73528
  2. Yazar: FERHAT ALİ GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, klarinet eğitiminin en önemli dönemlerinden biri olan“Başlangıç Düzeyi Klarinet Öğretimi”incelenmiştir. Bu araştırmayı yaparken, klarinete yeni başlayanlara çalgılarını genel hatlarıyla tanıtıp, yapacakları ilk çalışmalardan çeşitli örnekler vermek amaçlanmıştır. Bölüm I'de genel olarak klarinetin tarihçesi, klarinet ailesi, klarinetin yapısal özellikleri ve ses genişliği ele alınmıştır. Bölüm E' de klarinetin tutuşu, üflenişi, sesin çıkarılma şekli, ilk ses grupları, nüanslar ve nefes çeşitleri incelenmiş, ses dizileri, etüd ve eserlerden çeşitli örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this thesis,“ The Elementary Level in Clarinet Teaching”, which may be considered as one of the most important periods in clarinet teaching has been studied. It has been aimed to enable the beginners to get to know their instruments in general terms, and to provide them with examples of their first future studies. In the first part, the history of the clarinet, the clarinet family, the structural characteristics of the clarinet and its register have been studied. In the second part, how the clarinet is held, how it is blown, how sound is produced, first sound groups, nuances, and types of breathing have been studied. Moreover, examples of various etudes and works are presented.