Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatı ve Klarinet Konçertosu'nun incelenmesi
Analysis of Wolfgang Amadeus Mozart's Life and Clarinet Concerto
- Tez No: 520012
- Danışmanlar: DOÇ. LÜTFULLAH BURAK KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
18 yüzyıl klasik müziğin en önemli bestecilerinden biri olan Mozart, müzik dehası olarak kabul edilir. Bu deha 35 yıllık kısa ömründe 626 esere imza atmıştır. Mozart, birçok tarzda eser yazmış ve bu eserleriyle döneminin müzik tarzını değiştirmiştir. Dini müzikler, dans müzikleri, serenatlar, senfoni, opera, solo konçerto, yaylı kuartet, yaylı kuintet, piyano sonatları yazmıştır. Mozart, son konçertosu olan klarinet konçertosunu, arkadaşı klarinet virtüözü Stadler için 1791 yılında yazmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde klasik dönem ve klasik dönemde Mozart incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Mozart'ın hayatından -ailesi, ilk yılları, turneleri ve son yılları- söz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Mozart'ın eserleri sıralanmış ve açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde klarinetten söz edilmiştir. Bu bölümde klarinetin gelişimi, parçaları ve çeşitleri açıklanmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde Mozart'ın klarinet konçertosu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mozart, one of the most important composers of classical music of the 18th century, is considered to be the genius of music. This genius has signed 626 works in his short 35 – year life. Mozart wrote works in many styles and he changed the music style of his time with his works. He has written ritual music, dance music, Serenade, Symphony, Opera, solo Concerto, string quartet, string quintet, Piano Sonata. Mozart wrote his last Concerto, clarinet Concerto for his friend clarinet virtuoso Stadler in 1791. In this study, at the first part, classical period and Mozart in classical period has been examined. At the second part of the work, Mozart's life -family, early years, tours and last years- has been mentioned. At the third part of this work, works of Mozart has been listed and explained. At the fourth part of the work clarinet has been mentioned. At this part, development of clarinet, part and types of clarinet have been explained. At the fifth part of the work Mozart's clarinet concerto has been analysed.