Klarinetin tarihsel gelişimi üzerine bir inceleme
A Study on the historical develpment of the clarinet
  1. Tez No: 73612
  2. Yazar: MUSTAFA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ii ÖZET Bu tez çalışmasında, eski çağlardan günümüze kadar olan gelişi miyle“klarinet”incelenmiştir. Bu araştırmayı yaparken klarinetle ilgi li olanların, çalgılarını tanıyıp, repertuvarı hakkında bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. I. Bölümde, orkestra tanıtılmış, genel olarak ağaç üflemeli ve bakır üflemeli çalgılar hakkında bilgi verilmiştir. n. Bölümde, klarinetin tarihsel gelişimi ve sistemleri anlatılmış, çalgının yapısı incelenmiş, klarinet ailesi tanıtılmış ve çalgının reper tuvarıyla ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT In this thesis study, the clarinet and its historical development have been studied. The main purpose of this research is to provide the ones who are concerned with the clarinet with a better unders tanding of their instrument and its repertoire. In Section I, the orchestra has been described concentrating on the brass and woodwind instruments. In Section II, the historical development of the clarinet, and the clarinet systems have been explained; the structure of the instrument has been analyzed; the clarinet family and Its repertoire have been described.