İşletmelerde süreç yönetimine geçiş ve bir uygulama örneği
Implementing process management l the companies and an application example
- Tez No: 143906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM BESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
u yOkserUsans tez özü îşmmmLmm süheç yönetimine geçiş ve uygulama öeneğî Pmar KORKMAZ İşfeteıe Aw* HüSm- D@J* Anadolu Ömversilesi Sosyal Bilimler EastitüsÖ, Ağustos 2ÛÖ4 Damps®: Yrd. Dof. Bf. SiteynMH SÖZEN Söreş Yönetimi sem yılarda, iş atifcsnuneJİfgi ladterteriodbi bîri öfartft: iş yaşamının gtteeeî k&mubmaâm bM haK»e gefeMŞtfr. Giderek iönesefeşe» ve rekabetin ter alanda ç®ky©ğitt-oiIt^|u âöofiiffittKfai- Müşteri meoıiiimiyetifii ss^sebsubi. öneıniııi kavıayarak- söreç yönetimi yaüaşnıımı benimseyen ve im yaklaşıma geçmeyi planlayan, farakş sayısı gifeefe artmaktadır. AıaştanBaaıa temel amacı* süreç- yönetimine geçmeyi pfeniayatı tertth^teöa $töxsç yörMinaine geçişte vâmitâfiksaek. aşamaten araştırmak, kafşriaşjlafelecefe mthMm ve olması gerekenleri' göstermektir. Bu amaçte süreç yönetmu yaklaşmamı benimseyen va trygtttaoaya geçmeyi planlayan IkfflalariaB biri ©to Kiftafey» Porselence gerçekleştirilen sâreç yönetimi aşamaları tim y&nfcriyle' ineeleiHBiştîf. Bu tez gönöımfe îştetoeterincle sftreç yönetim sistemine geçişte taıflaatfaMfeeeik bir metodolojiyi anlatmaktadır. Ttat bu aşamalar sırasında teUşââşûM zörîuklir, ytipûamı gereken çahfiöâlâr ve neden bu yöntemin seçildiği ayrandı olarak ortaya konmuştur. Bu araştırma île, sareç; yönetimine geçişte' üst yönetimin desteğmin ilk ve en önemli şart olduğa, süreç yöBetramrirı bir fcez yapılan bir şanşma değil sirekîîîîğî olan bir uygulama olduğu; süreç yönetimi çshştmlmms katıtacak' çsltşasümm bo katmMd6ğMtnksnm ağarak verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In recent years the process management has become an up-dated issue as one criterion of business excellence. Because of increased globalization and harsh competition in the business world, the companies who understand the importance of customer satisfaction are accepting process management approach and planning to use it. And their numbers are increasing day by day all over the world. The main purpose of this thesis is to examine in every aspect the efforts made by the Kütahya Porselen, a company which aims to adopt process management approach. This thesis is for a master degree and aims to explain a methodology which can be applied to today's companies when they change their management systems to the process management. In order to reach this target, it has been widely investigated all aspects of each stages of the process management which has been achived in Kütahya Porselen, one of companies who appropriated process management and planned to realized it. All diffuculites throughout these stages and all required studies are explained, it is also explained why process management was choosen. With this investigation, it is reached to these results: Top management support is the first and most important requirement, process management is not a job which must be done once time but it is a living management style, education is the key issue for the employees who are working in the process management launch team.