Bir liderlik modeli olarak personel güçlendirme: Ankara'da bulunan dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde bir araştırma
Empowerment as a leadership model: A survey at four and five star hotels in Ankara
  1. Tez No: 143910
  2. Yazar: EBRU ZENCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİR LİDERLİK MODELİ OLARAK PERSONEL GÜÇLENDİRME: ANKARA'DA BULUNAN DÖRT VE BEŞ YILDIZLI KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE ARAŞTIRMASI Ebru ZENCİR Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Doç. Dr. Fermani MAVİŞ Konaklama işletmelerinin olumlu gelişebilmesi, nitelikli insan gücünün etkin kullanımı ile olur. Bu bağlamda, yönetim literatüründeki gelişmelere bağlı olarak, konaklama işletmelerindeki gelişmelerde yönetim ile ilgili kavramları ileriye götürmek, sektörün ilerlemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu fikir temel alınarak, çalışmada yeni yönetim yaklaşımlarından personel güçlendirme bir liderlik modeli olarak ele alınmıştır. Çalışmada, liderlik yaklaşımları ve personel güçlendirme kavramı açıklanarak, personel güçlendirmenin bir liderlik modeli olarak kullanımı, daha önceki liderlik yaklaşımlarının değerlendirilmesi yoluyla yorumlanmıştır. Konaklama işletmelerinde daha önce personel güçlendirme ile ilgili yapılan çalışmaların değerlendirilmesi sonucunda Ankara'da bulunan dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, işletme yöneticilerinin personel güçlendirme ile ilgili görüşlerine ve personel güçlendirmenin bir liderlik modeli olarak kullanımına ilişkin elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The development of hospitality organizations could be achieved by using the qualified employees effectively. From this point of view, it is crucial for the sectors development that advencing concepts about hospitality organizations' management by depending on the development in management literature. Based on this idea, empowerment, which is one of the new management approaches, is discussed as a leadership model. In this study, leadership approaches and empowerment is illustrated and using empowerment as a leadership model is interpreted with evaluating the early leadership approaches. With evaluating the previous studies about empowerment in hospitality organizations, a survey is administrated in Ankara at four and five star hotels. At the last chapter of the study, datas which are collected from hospitality managers about empowerment and using empowerment as a leadership model has been interpreted.