XIX. yüzyılda Hatay'ın idari, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı
Social cultural economical and administrative structures of Hatay
- Tez No: 143909
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU XIX. YÜZYILDA HATAY'IN İDARİ, SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK YAPISI Zeynep ESKİOCAK Tarih Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman : Prof. Dr. Cahit Y. BİLİM XIX. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nde en fazla değişmenin yaşandığı dönemdi. Bu dönemde yaşanan değişimler, günümüz yaşantısının idari, sosyal, kültürel ve ekonomik temelini oluşturmuştur. Bu nedenle Osmanlı Devleti'nde, XIX. yüzyılda yaşanan değişimleri daha somut şekilde görebilmek amacıyla, Hatay'ın XIX. yüzyıldaki sosyo kültürel, ekonomik ve idari yapısı incelenmiştir. Her parça bütünü yansıtır, bütün de parçaların birleşiminden oluşur görüşüyle Hatay'daki, dolayısıyla Osmanlı Devleti'ndeki değişimler incelenmiştir. Halkın yaşam tarzı, toplumun demografik yapısı, kültürel ve ekonomik hayatın bu dönemde nasıl olduğu incelemenin cevaplamaya çalıştığı sorulardır. İncelemenin ana kaynağı olarak, devlet yıllıkları olarak bilinen salnameler kullanılmıştır. Vilayet salnamelerinin çıkış tarihi olan 1867'den XIX. yüzyılın sonuna kadar çıkan Halep Vilayet Salnameleri incelenmiştir. İnceleme sonucu tekrar bilgileri veren salnameler elenerek, on salname kullanılmıştır. Bunun dışında XIX. yüzyılda bölgede bulunan seyyah ve araştırmacıların verdiği bilgilerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT XIX. century was en era in which many changes occurred in Ottoman Empire. The changes in which took place become a ground for the administrative, social, cultural and economical structures of present state. Thus, to view the changes took place during XIX. century, the scio- cultural, economical and administrative structures of Hatay in XIX. Century werw examined. Part reflects the whole and the whole is the sum of the parts. This perspective was applied to the study of Hatay in order to understand the changes in Ottoman Empire. Life styles, demografic, cultural and economic structures were examined to answer the research question of this study. The main source of this study was salname- state annuals-, the infarmation given by trawellers and resarchers in XIX. century related to this region was olso used