Sosyal politikalar açısından tüketicinin korunması
The Protection of consumers from the point of social policies
  1. Tez No: 143913
  2. Yazar: CEM MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SOSYAL POLİTİKALAR AÇISINDAN TÜKETİCİNİN KORUNMASI Cem MUTLU Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yener ŞİŞMAN Tüketici kavramı 20.yüzyılın başlarında ortaya çıkmasına rağmen esas olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra önem kazanmış ve tüketicinin korunması ili ilgili çalışmalar bu dönemde hız kazanmıştır. Günümüzde, teknolojideki ilerlemeler ve ülkeler arası büyük rekabet sonucu üretilen mal ve hizmetlerin miktarlarının artması, çeşitlerinin çoğalması, aynı ürünün değişik kalitede örneklerinin piyasaya sunulması ile karmaşıklaşan pazarda, tüketicinin kendi ihtiyacını akılcı bir şekilde seçebilmesi adeta imkansızlaşmıştır. Tüketici kavramının önemi, gerekli birtakım ihtiyaçları dolayısıyla mal ve hizmet talebinde bulunan bu kişilerin kendilerinden bilgi deneyim ve ekonomik yönden daha güçlü olan satıcılar karşısında zayıf durumda olmasından kaynaklanır. İlk tüketici hareketi ABD'de başlamış daha sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Ülkemizde ise. 1960 sonrası özellikle de kalkınma planları yoluyla tüketicinin korunması kavramı gündemde yer almaya başlamış, 23.12.1995 tarihinde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanun yürürlüğe girmiştir. Bugün, kamu kuruluşlarının yanı sıra pek çok özel kuruluş tüketicilerin korunması konusunda çalışmalar yapmakta, özellikle eğitim, can güvenliği ve insan sağlığı üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of consumer emerged in the 20th century. Before that time essentially the "buyer' could be mentioned not the 'consumer'. Owing to the progress in technology and great competition among the countries; the quantities of the goods and services produced increased and new versions of the same goods in different qualities were supplied in the market. It has become almost impossible for the consumer to select his or her own needs in the most rational way from that complex market. The consumer performs the action of consumption by the contracts of sale, barter, donation, leasing, renting, exception, attorney ship when consuming. In order to be protect the consumer in a legal procedure the other side i.e; the seller who supplies goods and services must be a real or legal person. The importance of the concept of consumer is that the people who demand for the goods and services for their some necessities in order to survive are in a weak position in opposed to the sellers who are more powerful in knowledge, experience and economically. The first consumer protection act began in the USA, then spread to the Europe. A real consumer protection act did not come across in the Ottoman Empire Period. But in the Republican Period The Law about the Protection of Consumer became effective in 02.23.1995. before then there was no related law. In our country, besides the public establishments, the private ones work about the protection of consumer; and they especially give emphasis on education, life guard and human health.