Soyut resim sanatında ışık ve renk ilişkileri
Interaction of light and colour in abstract art
  1. Tez No: 143914
  2. Yazar: AYHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. Y. HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SOYUT RESİMDE IŞIK VE RENK İLİŞKİLERİ Ayhan ÇETİN Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2004 Danışman: Doç. Y.Hakan GÜRSOYTRAK Renk denilen olgu, ışığın bir elementi olarak varlık kazanmaktadır. Nesnelerin üzerine düşen ışığın bir kısmı nesne tarafından emilir, geriye kalanı ve bize yansıyan » ışığı ise nesnenin kendi rengini verir. Işık da. ışın yansıtan bir enerjidir. Işığın boşlukta hareket etmesiyle oluşan farklı uzunlukta dalga boyları vardır. 20. Yüzyıl'da ortaya çıkan Soyut Resim sanatında ve daha önceki akımlarda renk ve ışık, resim sanatının vazgeçilmez bir öğesi olarak gerçeklik kazanmıştır. Ortaçağ resminde renk, simgesel bir anlatım gücüne dönüşmüştür. Rönesans sanatı ile birlikte simgeci ve sınırlı renk kuralı sona erer, ancak bu defa da rengin doğayı yansıtması ve açık-koyu ikilemi sınırlılığı gündeme gelmiştir. Rengin bağımsız bir anlatım aracına dönüşmesi Romantizm'le gündeme gelmiştir. Renk burada konudan ve biçimden soyutlanır ve ışık da parıltılı bir görünüm alarak hayal dünyasını yansıtır. 19. Yüzyıl'da Empresyonizm akımı ile birlikte renk ve ışık, resim sanatının aracı olmaktan kurtulup, başlıbaşına bir eleman olarak resim sanatının bir öğesi durumuna geçerler. Burada resmin tek gerçekliğini renk ve ışık titreşimleri oluşturmaktadır. Cezanne'ın konuyu ortadan kaldırma girişimi ve rengin sıcak-soğuk ilişkileriyle hacmi ortaya çıkarma çabası, Kübizm'in ortaya çıkmasında önemli bir etmendir. Analitik Kübizm'de çok yüzeyli ve tonal bir resim anlayışı vardır. Burada ışık, çok yüzeylilikten dolayı tek kaynaklı değildir. Sentetik Kübizm'de yüzeyler genişler, lokal renk anlayışı ortaya çıkar. Renk düz bir yüzey olarak tuvale uygulanır ve basık modle ortaya çıkar. Renk yüzeyleri nesne durumuna geçerek ışık da rengin kendisinden gelmeye başlarIll 20. Yüzyıl başlarında resim sanatı doğayla olan ilişkisini koparmaya başlar. Kendi başına, nesneden bağımsız olarak kullanılan renk, boya değeri ve diğer renklerle olan ilişkileriyle ortaya çıkmaya başlar. Doğadan bağımsız olarak kullanılan renk, resim sanatında mutlak bağımsızlığına kavuşmaya başlar. Başka bir ifadeyle, renk, resim sanatında özerkliğini kazanarak otonomlaşır. Bunun sonucu olarak ışık da rengin kendisinden gelmeye başlar. Başka bir ifadeyle, ışık renkte olduğu gibi nesneyi açığa çıkarmada kullanılan bir araç durumundan kurtulup resmin kendisinden gelmeye başlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Colour occurs as an element of light. A part of light which falls down on objects is absorbed by objects, the rest part of light shows the colour of objects, light is energy which reflects ray. There are different long wave lenghts constructed by light movement in space. Colour and light in abstract art in twentieth century and previous currents were the main elements of the art.The colour in medieval picture turned into symbolic expression power ends with the art of Renaissance. Rule of symbolic and limited colour but reflecting the nature and the dilemma of light and dark limitation became a current issue. That colour transformed an independent expression tool, became a current issue with romanticism. At this point, colour is abstracted from theme and form and also light reflects the dreamworld. İn nineteenth century, colour and light were the main point of picture art with the Impressionism current instead of being secondary point. The unique reality of picture was constracted by vibrations of colour and light. The attention of Cezanne removing theme and struggle of revealing volume with colour's Kubism. There is a picture idea which has many surfaces and is tonal. Here light isn't a single source because of being many surfaces. Surface expands in syntetic Kübizm, local colour comperehension occurs. Colour is painted as smooth surface on canvas and occurs with olw relief. Surface of colour becomes object situation and light beings to come from colour, itself. Picture atr beings to break off the relation with nature at the beginning of the twentieth century. Colour that is used itself and independently from object beings to appear with the value and relation ship of other colours. Colour which is used independently from nature beings to reach absolute independence in art. The colour is autonomous by getting autonomy in art. İn other words, consequently, light begins tocome from colour itself. İn other words, light loses the function of tool that is used to come out objects, begins to come from the picture itself.