Görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma cürümleri (TCK m. 230, 240)
The Crimes of negligencer and abuse of duty
- Tez No: 143917
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GÖREVİ İHMAL VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA CÜRÜMLERİ (TCK m. 230, 240) Nazmiye ÖZENBAŞ Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışman: Prof. Dr. Nevzat TOROSLU Devlet idaresi, sosyal güveni ve düzeni garanti altına alan, bireysel faaliyetleri tamamlayan, toplumun refahı, korunması ve gelişmesi için gerekli olan varlıkları ve hizmetleri sunan birleştirici ve hükümran kurumdur. Devlet, faaliyetlerini organları eliyle yürütür ve bu organları gerçek kişiler oluştururlar. Devlet idaresinin faaliyetlerini yürüten bu kimseler çeşitli gruplara ayrılabilir. Bu gruplardan biri de memurlardır. O halde devlet idaresinin iyi işlemesi bir ölçüde de memurların görevlerini kanunlara ve nizamlara uygun olarak yerine getirmelerine bağlıdır. Memurun görevini zamanında yerine getirmemesi ve görevini kötüye kullanması devlet idaresinin düzenli ve etkili işleyişine engel olur. Bu nedenle memurun görevini ihmali ve görevini kötüye kullanması Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak öngörülmüştür. TCK ve diğer özel kanunlarda, memurların görevlerini ihmal etmeleri veya kötüye kullanmaları, özel nitelikteki bazı suç tipleriyle de düzenlenmiştir. Ancak kanun koyucu memurun görevini ihmal etmesi veya kötüye kullanmasını, bunun devlet idaresine vereceği zararın büyüklüğü nedeniyle, hiçbir şekilde cezasız bırakmak istememiştir. Bu nedenle de özel hükümlerin uygulanamadığı hallerde uygulanmak üzere Türk Ceza Kanunu'nun 230. ve 240. maddelerinde, genel ve tamamlayıcı nitelikte olan görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma cürümleri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT THE CRIMES OF NEGLIGENCE AND ABUSE OF DUTY (The Turkish Criminal Code Section 230, 240) Nazmiye ÖZENBAŞ Department of Public Law Anadolu University, Institute of Social Sciences, June 2004 Supervisor: Prof. Dr. Nevzat TOROSLU The administrative state is a unifier and sovereign institution which guarantees social trust and order completes individual activities and presents public services in order to provide prosperity, protection and development of society. The state carries out its activities with its organs and these organs are formed by real persons. These persons which carry out the activities of the administrative state can be divided into various groups. One of these groups is formed by the public servants. In that case good administration of the state depends on the public servants, carrying out his duties according to the statutes regulations. When the public servant does not carry out his duty in reasonable time and abuses his duty, he prevents regular and effective working of the administrative state. For this reason negligence and abuse of duty by the public servant are established as crimes in the Turkish Criminal Code. Under the Turkish Criminal Code and other specific laws, negligence and abuse of duty by the public servants have been prescribed as special types of crimes. However the legislature has by no means wished to allow the crimes of negligence and abuse of duty by public servants go unpunished, due to the great loss it causes to the administrative state. Therefore in the sections 230 and 240 of the Turkish Criminal Code, these crimes have been prescribed as general and supplementary provisions when specific provisions can not be applied.