Entelektüel sermaye yönetiminde sosyal sermaye ve örgütlenme yapısının roluü ve başarı Elektronik Sanayi ve Ticaret A. Ş.'deki uygulama
The Role of social capital and organizational structure in intelectual capital management: A. case study in Başarı Elektronik Sanayi ve Ticaret A. Ş.
- Tez No: 143918
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU ENTELEKTÜEL SERMAYE YÖNETİMİNDE SOSYAL SERMAYE VE ÖRGÜTLENME YAPISININ ROLÜ VE BAŞARI ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.'DEKİ UYGULAMA Bügen BORAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Haziran 2004 Danışman: Prof. Dr. Celil KOPARAL Bilgi çağında entelektüel sermaye, birey ve organizasyonlara büyük getiriler kazandırmaktadır. İşletmelerin kazançları giderek, makine, bina ve niteliksiz işgücü yerine; patent, telif hakkı, know-how, ticari sır gibi entelektüel varlıklar ile yaratıcılık ve yenilikçiliğe verilen öneme bağlı olmaktadır. Günümüz işletmeleri açısından entelektüel sermaye stratejik bir araç olarak kabul edilmekte ve yüksek düzeyde entelektüel varlıklar yalnızca, tüm örgüt üyelerinin yoğun gönüllü işbirlikleri, bir diğer ifadeyle sosyal sermayeleri yoluyla yaratılabilmektedir. Sosyal sermaye, örgütün yenilikçiliğim destekleyen uyum ve öğrenme kapasitesi ile ilişkili olup, örgüt üyelerinin birbirleriyle, işletmenin de diğer işletmelerle geliştirdikleri ilişkilerin değeri temeline kurulmuştur. İşletmelerde gönüllü işbirlikçi davranışların yaygınlaşması ile örgütsel değer yaratılması mümkündür. Bu nedenle entelektüel sermayenin etkin yönetimi, örgütün güçlü bir sosyal sermaye yapışma sahip olmasını gerektirmektedir. Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, işletmelerde entelektüel sermayenin yönetilmesinde sosyal sermaye ve örgütlenme yapısının rolü, büttmleştirilmiş dinamik süreçleri kapsayan kapsamlı bir model yardımıyla ortaya konulmuştur. Bu model, sosyal sermayenin ortaya çıkarılması, entelektüel sermayenin ele geçirilmesi, self organize olma ve piyasa duyarlılığı arasındaki önemli bağlantıları göstermekte; sağlam sosyal sermaye temelleri atılmadan, entelektüel sermaye yaratımı üzerine odaklanmanm anlamsız olacağı ve entelektüel sermayelerini değer yaratacak biçimde ortaya çıkarıp yönetemeyen işletmelerin de kendi piyasa duyarlılıklarım, kazanç marjlarım ve ünlerini artırma yeteneklerini kazanamayacaklarını açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the Knowledge Age, intellectual capital provides an important advantage to individuals and organizations. Their profits are increasingly depend on intellectual property (patents, know-how, trade marks, trade secrets etc.) and innovation instead of machine, build and uneducated human power. Intellectual capital is accepted as a strategic tool and high levels of intellectual capital can be generated only by intense voluntary collaboration (social capital) among all members of an organization. Social capital is related to capacity of learning and adaptation which supports firm's innovation. Social capital points to the value of relationships between people in firms and between firms and other firms. If voluntary collaboration is become widespread in organizations, organizational value will be created. In this reason, management of intellectual capital is effected from structure of strong social capital. The purpose of this thesis is to explain how social capital and organizational structure have a role in intellectual capital management. Because of this purpose, it is described a comprehensive model depicting the integrated dynamic processes needed for creating highly sustained levels of intellectual assets. This model clearly shows the vital links between social capital generation, intellectual capital generation, self-organization and market responsiveness. It make little sense to focus exclusively on intellectual asset creation before developing a solid social capital foundation. If the total system is configured properly, its output should provide customers with continuous high levels of satisfaction and success. In addition, the organization should be able to maintain or increase its market responsiveness, profit margins and reputation.