Türkiye'de Yükseköğretim yapısının ekonomik analizi ve maliyet düşürücü önlemler
Economic analyzing and cost effective precaution of the higher educational structure in Turkey
  1. Tez No: 143916
  2. Yazar: ALİ ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE YÜKSEKÖĞRETİM YAPISININ EKONOMİK ANALİZİ VE MALİYET DÜŞÜRÜCÜ ÖNLEMLER Ali ADIYAMAN İktisat Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2004 Danışman: Prof.Dr. Ergül HAN Eğitim, toplumun ve bireylerin iktisadi ve sosyal yaşamda gelişmelerine katkı sağlayan önemli bir faktördür. Bu fırsatın tüm toplum kesimlerince ve adil bir şekilde paylaşılması modern yaşamın gereğidir. Diğer alanlarda olduğu gibi, eğitim hizmetini sunmanın bir bedeli yani maliyeti vardır. Sınırlı bütçe olanakları içinde eğitim maliyetinin düşürülmesi ve eğitim politikalarının geliştirilmesi halinde, bu hizmetten daha fazla insan yararlanabilecektir. Bu çalışma; eğitimin bir bölümü olan yükseköğretim maliyetlerinin analizini yaparak, maliyetinin nasıl azaltılabileceği konusu ile ilgilidir. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde yükseköğretimde arz ve talep, ikinci bölümünde yükseköğretimin kamuya olan maliyeti, üçüncü bölümünde yükseköğretimin hane halkına olan maliyeti, dördüncü ve son bölümde ise yükseköğretim maliyetlerini azaltma önerilerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Education is an important factor that contributes to improve the individuals and the society in economic and social life. It is essential that the education opportunity must be equally shared by all the people in modern and contemporary life. It is real that the education has a cost as in all the sectors. In the case of reducing the cost in the same limited education budget and developing the politics of education, more people can share the education opportunity. This study has been done for analyzing the higher education costs and reducing these costs. This study consists of four sections. In the first section, supply and demand of the higher education, in the second section, higher education costs for the government, in the third section, higher education costs for the individuals, and in the fourth section, the proposals to reduce the higher education costs are studied.