Kurumsal kaynak planlaması kararlarında hataların azaltılması ve bir karşılaştırma
Reducing errors in enterprise resource planning decisions and a comparison
  1. Tez No: 143928
  2. Yazar: DİDEM PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI KARARLARINDA HATALARIN AZALTILMASI VE BİR KARŞILAŞTIRMA Didem PAŞAOGLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2004 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yeni bilgi teknolojilerinin ortaya çıkması ise çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu yeni teknolojilerden biri de Kurumsal Kaynak Planlaması sistemidir. İşletmeler maliyetlerini düşürmek, ürün ve hizmet kalitesini yükseltmek, müşteri odaklı yaklaşım için, Kurumsal Kaynak Planlaması gereksinimi duymaktadır. Bu çalışmada; Kurumsal kaynak Planlaması sistemine geçen iki işletmenin önce, geçiş süreciyle ilgili kuramsal prosedüre ne derecede uydukları, ne derecede uymadıklarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Sonra, geçiş süreci kuramına bağlı kalınmaması durumunda karşılaşılan güçlükler ve çatışmaların sistemleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma sonuçları, işletmelerden bir tanesinin kurulum sürecine verimli bir şekilde geçmediğini göstermiştir. Başarılı bir kurulum için en önemli faktörlerin üst yönetimin desteği ve doğru yazılım paketi olduğu belirlenmiştir. Diğer faktörler; danışmanlık kuruluşu desteği ve eğitim şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Advanced information technologies became absolutely necessary part of the companies in Today's competition and velocity environment. The emergence of new information technogologies is rapidly changing. One of the new information technologies is Enterprise Resource Planning (ERP) system. Companies adapt Enterprise Resource Planning because they want to decrease cost and increase the quality of their product and services. They also try to adapt their processes to more customer-oriented approach and effective customer reaction. The study aims to find out how adopt Enterprise Resource Planning implementation processes are applied by two companies. Also, problems and conflicts which companies are had when they did not commit implementation processes. Findings of the research monitor that one of the company which adapt the Enterprise Resource Planning systems is not efficient and succesful during the implementation process. Top management's support and software/hardware appropriateness were determined as the most important factors for a successful implementation. Others can be listed as; support of consultants and training.