İşletmelerde yöneticilerin iletişim becerilerinin önemi ve Penguen Gıda İşletmesinde yöneticilerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesine ait bir uygulama
Importance of communicationskills of the managers in companies and an implementation related to evaluation of communication skills of management in Penguen Nutriment company
  1. Tez No: 143927
  2. Yazar: GÜRLER SUNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETMELERDE YÖNETİCİLERİN İLETİŞİM BECERİLERİNİN ÖNEMİ ve PENGUEN GIDA İŞLETMESİNDE YÖNETİCİLERİN İLETİŞİM BECERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNE AİT BİR UYGULAMA Gürler SUNEL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışman: Doç. Dr. Deniz TAŞÇI Çok yoğun bir rekabetin yaşandığı, iş mükemmeliyeti, kalite, verimlilik gibi kavramlarının sıkça duyulduğu, hızla değişen ve karmaşıklaşan günümüz iş dünyasında; sorumluluk ve önemli bir görev olarak kendine özgü bir işletmecilik fonksiyonu olarak değerlendirilen yönetim, iletişim kavramına her zamankinden daha fazla önem vermek durumunda kalmıştır. Çünkü yönetim fonksiyonlarının doğru bir şekilde sürdürülebilmesi ve istenilen sonuca ulaşılması, düzenli bir şekilde işleyen sağlıklı bir iletişim sistemi ile mümkün olmaktadır. Ayrıca örgütün yasanımı sürdürebilmesi için kendi içinde ve çevreyle sürekli iletişim içinde bulunması gerekir. Özellikle yöneticiler, işletmelerinin ve kendilerinin kişisel hedeflerine ulaşabilmeleri, iş dünyasında rekabet güçlerini ve verimliliklerini artırmak için iletişime daha fazla önem vermek durumundadırlar. Yöneticiler, yönetim fonksiyonlarının etkinliğinin artırılmasında iletişim araç ve tekniklerinin nasıl kullanılacağını, iletişim sürecinden nasıl yararlanabileceklerini bilmek zorundadırlar.“İşletmelerde yöneticilerin iletişim becerilerinin önemi ve Penguen Gıda İşletmesinde yöneticilerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesine ait bir uygulama”başlıklı bu tezIll çalışmasının birinci bölümünde; iletişimin tanımı, önemi ve iletişim süreci hakkında teorik bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; örgütsel iletişimin tanımı yapılmış, örgütsel iletişimin önemine, örgütsel iletişim türlerine, iletişim ağlarına ve örgütsel iletişimi etkileyen faktörlere değinilmiştir. Yönetimde iletişimi iyileştirmek için yapılması gerekenler, iletişim ve etkinlik çerçevesinde incelenmiş ve örgütsel iletişimin faydalan ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; yönetim fonksiyonları ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra yönetim fonksiyonları ile iletişim süreci arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla; planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve denetim fonksiyonlarının her biri ayrı ayrı ele alınmış ve yönetim fonksiyonlarının etkinliğinde neden iletişime gerek duyulduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde; Penguen Gıda İşletmesinde“yöneticilerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesi”ile ilgili uygulama çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada yöneticilerin iletişim becerilerini betimleyen değişkenlerin, Penguen Gıda Sanayi A.Ş idari personeli tarafından nasıl algılandığı ve değerlendirildiği anket yöntemi ile ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular ve onların yorumu araştırma çerçevesinde ortaya çıkarılmış, elde edilen bulgulara dayanılarak, varolan duruma yönelik yorumlar getirilmiştir. Son olarak çalışmanın sonuçlan özetlenmiş ve sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Importance of Communication Skills of the Managers in Companies and an Implementation Related to Evaluation of Communication Skills of Managers in Penguen Nutriment Company Gürler SUNEL Division of Business Administration Anadolu University Institute of Social Sciences, June 2004 Advisor: Doç. Dr. Deniz TAŞÇI In the business world complicated and varying rapidly, there has been dense competition and concepts like business perception, quality, efficiency one often heard, the management that is evaluated as own peculiar operating functions responsibility and important duty has to give more importance to communication concept than ever. For continuing the management functions in a correct way and reaching to the perfect result, it is possible with a communication system operating in a healthy and regular way. In addition, the organization requires being in communication with in ownself and environment to continue its life. Especially, managers must give more importance to the communication for reaching personal aims of enterprises and themselves, increasing competition forces and efficiencies in business world. The managers have to know what the communication means and techniques are used, how they benefit from the communication process. In this thesis study entitled“importance of communication skills of the managers in companies and an implementation related to evaluation of communication skills of managers in Penguen Nutriment Company”, in first part theorical information about definitions of communication are tried to be given.In the second part; it has been defined organizational communication and mentioned organizational communication kinds, communication networks and factors that effect organizational communication. It is stated that, things to be done to improve the communication in management and benefits of organizational communication. In the third part; theorical information has been given about management functions after then it has been inspected the relation between management functions and communication process. For this purpose; it has been dealed with planning, organization, orientation, coordination and inspection functions. And it has been explored that, why we need the communication in the effectiveness of the management functions. In the fourth part, an application study has been made in the Penguen Nutriment Company about the 'determination of the communication skills of the managers by the Penguen Nutriment Company managerial staff with questionnaire method. The data obtained in the study and its comments have been emerged and according to the data, it has been evaluated the existing condition. Finally, the results of the study is summarized and offered proposals about the solutions of the problems.