Kurumsal kaynak planlamasının işletmelerde hata ve hilelerin önlenmesinde kullanımının etkisi ve örnek uygulama
The use of enterprise resource planning in enterprises for the prevention of error and fraud and one practice
  1. Tez No: 428710
  2. Yazar: MÜJDER ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AZALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya genelinde giderek artan hile olayları, işletmelerin belirledikleri hedeflere ulaşmalarında önlerindeki en büyük engellerden bir tanesi haline gelmiştir. Muhasebe hata ve hileleri, işletmeleri hedeflerinden uzaklaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda toplum içerisindeki imajını zedeleyerek güvenin sarsılmasına, işletmelerin iflasına ve yatırımcıların mağdur olmasına da sebebiyet vermiştir. Küreselleşen dünyada teknoloji ve ekonomi alanlarındaki gelişmeler sonucunda işletmeler hızlı bir değişim içerisine girmişlerdir. Bu değişim ile birlikte işletme yapılarında meydana gelen büyümeler faaliyetlerin artmasını sağlamış ve tepe yönetimlerinin bir merkezden işletmenin tüm bölümlerini izlemesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu da işletmelerin amaçlarını, stratejilerini, varlıklarını ve bunların korunmasıyla ilgili kontrol süreçlerini etkilemiştir. Teknolojik gelişmeler ve ticari işlemlerin çeşitliliğinin artması, muhasebe sistemi içerisinde ortaya çıkan hata ve hileleri çeşit ve sayı olarak daha da artırmıştır. Bu durum hatalı ve hileli işlemler sonucunda oluşturulan finansal tablolara dayanarak karar vermek durumunda olan bilgi kullanıcılarının kararlarında yanılmalarına sebep olabilmektedir. İşletmelerde muhasebe sistemi içerisinde karşılaşılan hata ve hilelerin önlenmesi veya asgariye indirilmesi için etkin bir iç kontrol sisteminin kurulması ve çalıştırılması gerekmektedir Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler bütünleşik bilgi sistemleri kullanımını işletmeler için her geçen gün daha önemli bir hale getirmektedir. Günümüz bilgi teknolojileri alanında en yaygın kullanılan kurumsal kaynak planlaması (KKP) sistemleri işletmelerin bu ihtiyacını karşılamaktadır. KKP sistemi ile işletmelerdeki tüm entegre iş süreçlerinin bilgisayar sistemleri üzerinde yürütülmesi/kaydedilmesi sağlanmaktadır. KKP sisteminin kullanılması ile birlikte iş süreçlerinin şeffaf bir hale gelmesi, işletmelerde muhasebe hata ve hilelerin önlenmesi için işletilen iç kontrol sisteminin etkinliğini artırmaktadır. Çalışmada literatür incelenerek konu ile ilgili tespitler yapılmış ve kurumsal kaynak planlaması sistemini kullanan bir işletmede uygulama yapılarak KKP'nin hata ve hileleri önlemedeki rolü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A growing throughout the world, fraud events, and businesses achieve their goals has become one of the biggest obstacles set in front of them. Accounting errors and irregularities, businesses are not away from their targets, but also damaged its image in the society and the confidence of enterprises and investors has given rise to the disadvantage of the bankruptcy. Developments in the fields of technology and Economics in a globalizing world businesses entered into as a result of a rapid change. In conjunction with this change occurring in the growth of business structures, the increase in activity was conducted by the center of monitoring of top management from all parts of the business created the problem. These businesses their goals, strategies, assets and their protection has influenced on control processes. Technological developments and commercial transactions to increase the diversity of accounting fraud or errors that arise within the system have increased in variety and number. As a result of this erroneous and fraudulent transactions that were created based on the financial statements, decide in case the information is wrong they caused in the decisions of users. The prevention of error and fraud within the accounting system that are encountered or the establishment and operation of an effective internal control system for minimizing. Rapid developments in information and Communication Technologies the use of integrated information systems with each passing day makes it more important for businesses. Today's information technologies, which is one of the most widely used concepts in the field of enterprise resource planning systems (ERP) that meets the needs of the business. Enterprise Resource Planning System to integrate all business processes of enterprises to be executed on computer systems with/recorded by providing effective internal accounting control system to be operated for the prevention of fraud or errors. The above review of the literature and studies have identified differences in enterprise resource planning advantages and prevention of fraud and error in the application of a business enterprise resource planning system by making use of the system is determined.