Kurumsal kaynak planlaması uygulamalarında karşılaşılan problemlerin incelenmesi
Examining the problems encountered in enterprise resource planning applications
  1. Tez No: 877345
  2. Yazar: SEVİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ERP sistemleri şirketlerin farklı departman ve paydaşları arasında bilgi akışını birleştirerek veri tutarlılığını ve verimliliği artırır. Yöneticilerin stratejik kararlarında ihtiyaç duydukları gerçek zamanlı veriler karşılayarak karar alma süreçlerini iyileştirir. ERP sistemleri rekabet ortamında sağlamış olduğu güçlü avantajlarının yanı sıra zorlu bir süreç ve dezavantajı da yanında getirebilmektedir. Bu çalışmada, çalışanların ERP kullanımında performanslarını etkileyecek deneyimlerinden faydalanarak avantajları ve dezavantajları arasındaki ilişkilere bakılmış olup, buna yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla rastlantısal olarak seçilen 127 kişilik bir örnekleme anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulamasında bilgi soruları yanında 49 farklı soru düzeyinde ölçüm yapmamıza olanak tanıyan likert ölçeği uygulanmıştır. SPSS 16 programı yardımıyla elde edilen veri analize tabi tutulmuştur. Bu çalışmadan, standart ERP paketinden ziyade firmaların çoğunlukla kendi geliştirdikleri ya da revizyona tabi tuttukları ERP modelini tercih ettikleri saptanmıştır. Buradan yola çıkarak firmaların ERP modelinde değişikliğe gereksinim duymalarının nedeni sorular yardımıyla ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Genel olarak standart ERP paketinin yetersiz kalmasının nedeni firmaların özgün iş süreçlerine yanıt verememesi olduğu gözlenmiştir. Buradan yola çıkarak ERP gibi programların tek başına yeterli olmadığı, bu programları geliştirmeye yönelik yönetim bilişim uzmanlığı olan çalışanlara ihtiyaç duyulduğu ve bu ihtiyacın teknolojik gelişmeye bağlı olarak ortadan kalkmayacağı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ERP systems enhance data consistency and efficiency by integrating the flow of information between different departments and stakeholders within companies. They improve decision-making processes by providing managers with the real-time data needed for strategic decisions. Despite the strong advantages that ERP systems offer in a competitive environment, they can also bring about challenging processes and disadvantages. In this study, the relationship between the advantages and disadvantages of ERP systems has been examined by utilizing the experiences of employees that may affect their performance in using ERP. For this purpose, a survey was conducted on a randomly selected sample of 127 people. The survey included informational questions and employed a Likert scale that allowed for measurement at 49 different question levels. The data obtained were analyzed using the SPSS 16 program. From this study, it was found that instead of standard ERP packages, companies mostly prefer ERP models that they have developed or revised themselves. Based on this finding, the reasons for companies' need to modify their ERP models were explored through questions. Generally, it was observed that the insufficiency of standard ERP packages is due to their inability to respond to the unique business processes of companies. From this, it was concluded that programs like ERP alone are not sufficient, and there is a need for employees with management information systems expertise to develop these programs. It was also observed that this need will not diminish with technological advancements.