Seramik sanatında mermer tekniği
Agateware in seramic art
  1. Tez No: 143933
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖNDER ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OYA UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Seramik Mühendisliği, Fine Arts, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SERAMİK SANATINDA MERMER TEKNİĞİ Çiğdem ÖNDER Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Yrd. Doç. Oya UZUNER Toprağı su ile karıştırıp seramik kaplar yapmayı ve pişirmeyi öğrenen insan, süreç içinde estetik kaygılarının gelişmesiyle, hem kile şekil verip hem de farklı malzeme arayışlarına girmiştir. Bu çalışmada renklendirilecek bünye olarak geleneksel bir malzeme olan, pişme rengi beyaz çini çamuru ve yine yüksek derecede beyaz pişme rengine sahip, renklendirici olarak kullanılan oksit ve boyaların etkilerini iyi gösteren porselen çamuru kullanılmıştır. Bu bünyelerin renklendirme denemeleri, temel renklendirici oksitlerin bünyelere belli oranlardaki katkılarıyla yapılmıştır. Bu araştırmada bir renkli çamur tekniği olan; farklı renkte çamurların çeşitli yöntemlerle karıştırılmasıyla yapılan ve“mermer tekniği”olarak adlandırılan şekillendirme yönteminin tarihsel gelişimi, uygulama aşamaları, dünyadan ve ülkemizden bazı seramik sanatçılarının eserleriyle örneklendirilmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Human, who learned pottery making by mixed clay and water and firing, begin to both search for various materials and give shape to clay, through the development of aesthetically care. In this work, porcelain and earthenware which both have a white colour after high temperatures firing were used. The coloured experiments of bodies were applied with adding of basic colorant oxides in determined proportions. In this study, the shaping method, known as“agateware”, that is a coloured clay technique and is mixed by various methods of different colour clays were explained with historical development, application level and examples of artists from various countries and Turkey.