Karakter animasyonda doğru hareket ve doğru anlam
True movement and true meaning in character animation
  1. Tez No: 143932
  2. Yazar: CEM DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KARAKTER ANİMASYONDA DOĞRU HAREKET VE DOĞRU ANLAM Cem DAYIOĞLU Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2004 Danışman : Prof. Hikmet SOFUOĞLU İnsanlar, eski çağlardan beri çevrelerinde gördükleri nesnelerin yansımalarını yaratmaya çalışmışlardır. Günlük hayatlarında gördükleri nesneleri çizmişler veya heykel ile üç boyutlu şekilde oluşturmuşlardır. Daha ileri seviyede ise hareket ile beraber nesnenin ruhunu yakalamaya çalışmışlardır. İnsanlar kendilerine ait yaşayan kişilikleri ve içsel canlılıkları olan varlıklar yaratmak istemişlerdir. Yirmibeşbin yıl evvel kuzeydoğu Avrupa mağaralarında mağara adamı avladığı hayvanların şaşırtıcı resimlerini yapmıştır. Bu çalışmalar içsel hayat ile birlikte, hareket temasını içeren doğru ve estetik ürünlerdir. Daha ileriki dönemlerde, sanatçılar inanılmaz sonuçlar elde etmişlerdir. Resimler, yontular ve baskılar zaman içindeki öncesi ve sonrası bilinmeyen, yaşayan anı yansıtmışlardır. Bütün yüzyıllarda sanatçılar zaman boyutunu yakalamalarını sağlayacak bir yöntem aramışlardır. 1800'lerin sonunda bunu yapabilecek bir buluş yapılmıştır. Hareketli film kamerası üzerindeki çalışmalar ve görüntüyü tutabilecek film geliştirme çalışmaları sonucunda, sinema ile birlikte animasyon adındaki yeni sanat şekli de hayat bulmuştur. Görüntünün kare kare hazırlanması ile insan, zaman boyutunda görsel düzenleme yapabilmiştir. Bir sanatçı, figürün hareketlerini titizlikle kopya ederek, onu tekrar sunabilmekte veya onu karikatürize edebilmektedir. Sanatçı önemsiz hareketlerle sınırlı değildir. İsterse duyguları, hisleri ve en içte saklı korkuları gösterebilmektedir. Animasyon adındaki bu yeni sanatsal çalışma; gerek klasik gerek üç boyutlu olsun, izleyicinin duyguyu hissetmesine olanak tanımaktadır. İşte bu süreçte insanlara duyguyu yaşatmak,Ill dramatizasyon başarısından geçmektedir. Bunun içinde karakterin doğru yerde, doğru hareketi, doğru şiddette yapması gerekmektedir. Bu kapsamdaki bir çalışma için öncelikle hareketin fiziksel özellikleri doğru olarak kavranmalıdır. Fakat fiziksel olarak doğru olan bir hareket, dramatik açıdan doğru olmayabilmektedir. İşte bu çalışmada, karakter animasyon sürecinde konumlandırılması gerekli olan animasyon prensiplerinin, iletişim etkenlerinin ve oyunculuk ilkelerinin gerekliliği vurgulanmış ve detaylı olarak bölümlendirilerek örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the begining of prehistoric times mankind had always tried to create the reflections of the objects around them. They drew the pictures of the objects that they saw in their daily life, or tried to form them in a 3 dimensional way by scuplturing. In a more advanced way they tried to catch the spirit of the object by the motion. They wanted to create beings that have their own livind personalities and have their inherent dynamism. 25000 years ago, in the caves of north-east Europe a caveman did make the astonishing pictures of the animals that he hunted. These are the aesthetic and right products that contain the motion theme with the inherent life. In the following eras, artists got amazing results. Pictures, sculptures and imprints reflected the living moments that have no ante or later point in the line of time. In all ages the artists searched for a method to let them capture the dimension of time. At the end of the 19. century an invention was made in order to make this possible. Researching on the motion film cameras and capturing frames gave their results, a new art form named animation took place with the cinema. By preparing scene frame by frame, man finally could make visual arrangements in the time dimension. An artist can copy the movement of a figure, and represent it or caricaturize it. The artist isn't limited by the unimportant movements. If he wants, he can show feelings, emotions or the fears that are hidden in deep inside. A new artistic study named Animation, whether classical or 3 dimensional, make the audience feel the emotion of the movement. Within the process this passes through the success of the dramatization. A character should make the right move in the right place and in the right intensity. For a study like this, physical attributes of the motion must be learned well. But a movement that is physically right don't have to be always right in a dramatical way. Within this study, necessity of animation principles, communication factors, acting elements in the process of character animation was emphasized, and explained with examples in the detailed chapters.