Bilgi teknolojisinin üniversite kütüphanelerinde yönetim işlevleri üzerine etkileri ve Türkiye'deki uygulamaya ilişkin bir araştırma
The Effects of information technology on management functions in the university libraries and a research in connection with the application in Turkey
- Tez No: 143941
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZU BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİNDE YÖNETİM İŞLEVLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMAYA İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Mesut KURULGAN İşletme Anabilim D^alı. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2004 Danışman: Prof. Dr. Celil KOPARAL Kar amacı gütmeyen bir örgüt olan üniversite kütüphaneleri, tıpkı kar amaçlı örgütler gibi, yönetim işlevlerinin gerçekleştirilmesinde bilgi teknolojisinden (BT) büyük ölçüde etkilenmektedirler. Çalışma, BT'nin üniversite kütüphanelerinde planlama, örgütleme, kadrolama, yürütme ve denetim işlevleri üzerine etkileri ana çatısı altında, kütüphane yöneticilerinin BT'nin anılan yönetim işlevleri üzerindeki etkilerine ilişkin görüşlerini saptamayı ve bu etkilerin kişisel ve örgütsel değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip-göstermediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, Bilgi Teknolojisi ve Üniversite Kütüphaneleri kavramları ve Üniversite Kütüphaneleri ve Üniversite Kütüphanelerinde Bilgi Teknolojisi Kullanımına yer verilmektedir. İkinci Bölümde, Bilgi Teknolojisinin Üniversite Kütüphanelerindeki Yönetim İşlevleri Üzerine Etkileri incelenmektedir. Üçüncü Bölüm, BT'nin Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinin yönetim işlevleri üzerine etkilerine yönelik hazırlanan anket sonuçlarının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Bu ayırımda önce, üniversite kütüphaneleri ve yöneticilerinin özellikleri, BT'nin kullanıldığı alanlar, BT'nin yönetim faaliyetlerine katkıları ve yönetim işlevleri üzerine etkileri Betimleyici Analiz Yöntemiyle incelenmektedir. Daha sonra, yönetim işlevlerinde BT etkileri ile yöneticilerin kişisel özellikleri ve örgütsel nitelikler arasındaki ilişki, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Gruplararası T-Testi uygulanarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE EFFECTS OF INFORMATION TECHNOLOGY ON MANAGEMENT FUNCTIONS IN THE UNIVERSITY LIBRARIES AND A RESEARCH IN CONNECTION WITH THE APPLICATION IN TURKEY Mesut KURULGAN The Department of Business Administration Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2004 Advisor: Prof. Dr. Celil KOP ARAL As a non-profit organization, university libraries, similar to organizations which pursue profit, have been considerably affected by information technology to carry out administrative functions. The purpose of this project is to find out the perspectives of library directors about the effects of information technology on the management functions such as planning, organizing, staffing, directing and controlling as well as whether those effects have meaningful differences due to the personal and organizational variables. Based on the purposes mentioned above, this study consists of three chapters: The first chapter includes concepts of information technology and university libraries and the use of information technology in university libraries. In the second chapter, the effects of information technology on management functions in university libraries are examined. The third chapter includes the analysis of the survey responses. First, Descriptive Analysis is used to learn about the characteristics of university libraries and directors, to learn the contributions of information technology to the administration activities, and to learn about the effects of information technology on the administration functions. Then, One-Way ANOVA for Repeated Measures and Independent Samples T-Test was run to find out what relationships exist between the effects of information technology on the administration functions and personal characteristics of the directors as well as organizational qualities.