Fiyat indekslerine ekonomik yaklaşım: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'nin tüketici fiyatları indekslerinin karşılaştırılması, uyum süreci
Economical approach to price indexes: Comparing the consumer price indexes of European Union countries with Turkey; Process of harmonization
  1. Tez No: 143942
  2. Yazar: ALAATTİN SAKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ FİYAT İNDEKSLERİNE EKONOMİK YAKLAŞIM: AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ VE TÜRKİYENİN TÜKETİCİ FİYATLARI İNDEKSLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI, UYUM SÜRECİ Alaattin SAKİNOĞLU İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2004 Danışman: Prof. Dr. Nüvit OKTAY Tarihin her döneminde insanlar para ve paranın değerini gösteren fiyatlar genel düzeyi ile yakından ilgilenmişlerdir. Paranın değerindeki değişikliklerin süreklilik kazanması geniş boyutlu ekonomik ve sosyal sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum paranın değerindeki değişikliklerin ölçülmesinin önemini, dolayısıyla bu değişikliklerin ölçülmesinde kullanılan en önemli ekonomik gösterge olan fiyat indekslerinin önemini artırmaktadır. Araştırmanın amaçlarından birisi; çeşitli kurumlar tarafından hesaplanan farklı fiyat indekslerinin doğru kullanım alanlarının ve ne ölçüde güvenilir olduklarının saptanması, özellikle fiyat indeksi hesaplama sürecinde karşılaşılan temel sorunlar olan; kavramsal güçlükler, veri toplama, ağırlıklandırma, nitelik değişmeleri gibi sorunların ortaya konulması ve çözüm aranmasıdır. Diğer bir amaç ise, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye' de hesaplanan tüketici fiyatları indekslerinin karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkların ortaya konulması, böylece uyumlaştırma için güvenilir bir zemin oluşturmaktır. İndeks teorisi genel anlamda matematiksel bakış açısının etkisi altında kalarak indeks formülleri türetmek, türetilen formüllerin güçlü ve zayıf yanlarının belirlenmesi üzerine gelişmiştir. Formülasyon aşaması tek başına konunun tamamı demek değildir. Formülde yerine konan verinin niteliği (doğruluğu, tutarlılığı vb) en az indeks formülü kadar indeks hesaplama sonucunda etkilidir. Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında tüketici fiyatları indeksleri açısından farklılıklar bulunmakla birlikte, Avrupa Birliği ülkeleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Ülkemizin farklılığı Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki farklılıklardan çok ayrı değildir.
Özet (Çeviri)
DOCTORATE THESIS SUMMARY ECONOMICAL APPROACH TO PRICE INDEXES: COMPARING THE CONSUMER PRICE iNDEXES OF EUROPEAN UNION COUNTRIES WITH TURKEY; PROCESS OF HARMONIZATION Alaattin SAKİNO?LU Division of Economy Anatolia University Social Sciences Institute, April 2004 Adviser: Prof. Dr. Nüvit OKTAY In all terms of history, human has paid a grat deal of attention to money and general level of prices showing the value of money. The gaining steadiress of the changes in money value causes huge economical and social problems. This case increases the importance of measuring the changes in money value as a result, this case increases the importance of price indexes which is an important economic indicator used for measuring these changes. One of the aims of the research is to determine the proper usage field of different price indexes calculated by various associations and their reliability, cleaming and searching solution to the basic problems such as conceptual difficulties, collecting data, weighted, quality changes faced with in the period of calculating the price indexes. The other aim is to provide a safe ground for harmonization, stating the differences and similarities by comparing the calculated consumer price indexes in europe union countries and in Turkey. Index theory has been developed from producing index formulas under the influence of general mathematical view and determining the strong and the weak side of these produced formulas. Formulation stage isn't the whole subject by itself. The quality (correctness, cohorence etc) of the data replaced in the formula is as influential as index formula in the index calculation results. Besides there are differences between European Union cuntries and Turkey from the consumer price indexes point of view, there are differences among Europe Union countries too. In terms of the price indexes our country isn't so different from the ones in the European Union countries.