Rumeli'de geri hizmet teşkilatı içinde Çingeneler (XVI. yüzyıl)
The Gypsies in the logistic units in Rumeli in the 16th century
  1. Tez No: 143943
  2. Yazar: EMİNE DİNGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Dünyanın her köşesine yayılmış olan Çingeneler, Osmanlı Devleti'nde de çoğunuluğu Rumeli'de olmak üzere bulunuyorlardı. Osmanlı Devleti sınırları açısından genişlemeyi hedeflediği Rumeli'de, geri hizmet kurumlarım oluştururken, özellikle demircilik ve maden işlemekten iyi anlayan Çingenelerden yararlanmayı amaçlayarak onları askeri nitelik taşıyan geri hizmet kurumuna aldı. Askeri teşkilata alınan Çingeneler, Osmanlı Devleti'nde yörük, yaya-müsellem, martolos ve voynuk gibi geri hizmet kurumlarına benzer bir şekilde yapılandı. Müsellem ve yamaklardan oluşan ünitelerin oluşturduğu ocaklar Rumeli'nin onyedi nahiyesine dağılmış olarak bulunuyordu. Müsellemler görev sorumluluğu ile donatılmışken, yamaklar mali yükümlülük üstlenmişlerdi. Müslüman Çingenelerden oluşan teşkilat, yapmış oldukları hizmetler karşılığında ispençe, avanz-ı divaniye ve tekalif-i örfiyye vergilerinden muaf tutulmuşlardı. Teşkilat, XVII. Yüzyılın başında Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu sosyal, ve ekonomik bozulmadan etkilenerek diğer geri hizmet kurumlan gibi bozulmaya başlamış ve müsellemlere verilen tımarlar askerîlerin maaşlarım ödemek için ya tımar ve zeamet toprağına yada daha fazla gelir getireceği planlanarak mukataaya bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As gypsies spread all over the world, they were found mostly in the European part (Rumeli) of the Ottoman Empire. Since the Ottoman state wanted to expand its borders in the Balkan lands, military logistic organizations were created and the gypsies were included in this organization because of their fame particularly for their expertise in processing of iron ore. Gypsies were organized same as the other logistic bodies such as Yürüks, Yaya- miisellems, Martolos and Voynuks within the Ottoman military organization. The divisions, composed of both müsellem and yamak brigands, were quartered in seventeen different small towns of Rumeli. While Müsellems were responsible for their duty, Yamaks carried out the fiscal responsibilities. Since the organization was consisted of Muslim gypsies, they were exempted from some state taxes such as ispençe, avarız-ı divaniye and tekalif-i örfiyye. From the 17th century onwards, as the empire was decaying in terms of social and economic reasons, gypsy organization also started to decline as was the case for other logistic divisions. Consequently, the tımar, which had been allocated for the Müselleme before, was now divided into zeamets and timars for the wages of troops or converted to mukataas in order to get more money.