Jean Giono'nun Tepe romanı ve Yaşar Kemal'in Ortadirek romanında doğal-kişi ilişkisi
Human-nature relationship in colline by Jean Giono and in Ortadirek by Yaşar Kemal
  1. Tez No: 143982
  2. Yazar: LALE ÇAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLLATİF ACARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir karşılaştırmalı çalışma olan bu yüksek lisans tezinde, kendi ülkelerinde bir doğa hayranı olarak bilinen çağdaş Fransız yazarı Jean Giono'nun Tepe adlı romanı ile yaşayan Türk yazar Yaşar Kemal'in Ortadirek romanında, doğa ile kişiler arasında var olan ilişkileri göstergebiliminin verilerinden yararlanarak ele alacağız. Çalışmamızın birinci bölümünde, her iki eserde de doğa öğesinin yer aldığını belirterek çalışmamıza ilişkin genel bir giriş yapacağız. İkinci bölümünde, yazarları eserlerinden ayırmamıza karşın çalışmamızı daha da anlaşılır kılacağım düşünerek özyaşam öykülerinden söz edeceğiz. Üçüncü bölümde, doğa-kişi ilişkisini inceleyeceğimiz bu romanların yazılma koşulları ve yazarların tüm eserleri arasındaki yeri gibi genel bilgilere yer vereceğiz. Çalışmamızın asıl bölümünü oluşturan dördüncü ve son bölümde ise her iki romandaki doğa ile kişiler arasındaki ilişkileri örnekler yardımıyla açıklamaya çalışacağız. Bu çalışmamızda amacımız, doğa içinde yaşayan ve doğaya karşı büyük bir sevgi duyan Giono ve Kemal'in, farklı uluslardan gelmelerine karşın eserlerinin birbirine benzediğini ve doğa içinde yaşayan kişilerin ister istemez onunla çok yönlü ilişki içerisinde bulunduklarını örneklerle ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation which is a comparative study, we will explicate the human - nature relationship in the direction of the data of semiology in the works of two authors who are known as nature lovers in their countries, in contemporary French author Jean Giono's Colline and living Turkish author Yaşar Kemal's Ortadirek. In the first section, we will make a general introduction to our study considering that the element of nature is present in both works. In the second section, although we keep the authors separate from their works, we will mention about the autobiographies of the authors regarding that will make our study more understandable. In the third section, general information such as the writing process and the position of these two novels, in which we will analyse the human-nature relation, among the other works of the authors will be provided. In the fourth and the last section, which is the essential section of our study, we will try to explicate the relationships between people and nature in both novels with examples. Our aim in this study is to present for consideration with examples that even they are from two different nations Giono's and Kemal's, who live in nature and have a great love of nature, works resemble to each other and that the people who live in nature are willingly or unwillingly in a multi-aspectual relationship with nature.