Ekiplerde çatışmanın yönetimi
Conflict management in teams
  1. Tez No: 144017
  2. Yazar: ÜMİT DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZİ EKİPLERDE ÇATIŞMANIN YÖNETİMİ Ümit DURAN İşletme Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hülya ÖCAL Ekip çalışması, değişken çevre koşullarında faaliyette bulunan işletmeler için rekabette üstünlüğü sağlamanın etkili bir aracıdır. Buna karşılık, ekip çalışmasının potansiyel olarak çatışma yaratabileceği gözardı edilmemelidir. Ekiplerde çatışma etkili bir şekilde yönetilmedikçe, ekiplerin performansına sağlayabileceği yarar ortadan kalkarak, ekip çalışması maliyet unsuru olmaktan öteye gidemeyecektir. Ekiplerde çatışmanın yönetimi konulu bu çalışmanın birinci bölümünde, çatışmanın kavramsal boyutları incelenmiştir. Bu doğrultuda genel olarak çatışma kavramı ve çatışmanın kuramsal gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde örgütlerde ekipler ve ekiplerde çatışma incelenmiştir. Ekiplerde çatışma yönetimi ve çatışmanın çözümlenmesi konusunun incelendiği üçüncü bölümde; ekipler, örgütlerdeki ekiplerde çatışma, çatışmanın çözümlenmesi, çatışma yönetim stratejileri ve çatışmanın çözümlemesinde liderliğin rolü konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CONFILICT MANAGEMENT IN TEAMS Ümit DURAN Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences September 2004 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Hülya ÖCAL For the businesses having operations in variable environmental conditions, teamwork is an effective way of proving superior in competition. However, the fact that teamwork can potentially create conflict should not be underestimated. Unless the conflict in teams is controlled effectively, the benefit that the teams could provide the performance of the business with will vanish and teamwork will not go further rather than being a component of cost. In the first part of this study, the subject of which is management of conflict in teams, conceptual dimensions of conflict have been examined. In this respect, the concept of conflict and its conceptual development have been mentioned generally. In the second part, teams in organizational and conflict in teams have been examined. In the third part, where the subjects, management of conflict in teams and solutions of conflict, have been examined, teams, conflict in teams in organizations, strategies of conflict management and the role of leadership in solving the conflict have been mentioned.