Sorgulama yöntemiyle fen bilgisi dersi öğretiminin ilköğretim okullarında uygulaması
Teaching elementary science courses with inquiry-teaching method at the primary schools
- Tez No: 144025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SORGULAMA YÖNTEMİYLE FEN BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİMİNİN İLKÖĞRETİM OKULLARINDA UYGULANILMASI Hatice Ahu GENÇTÜRK Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2004 Danışman : Yard. Doç. Dr. Lütfullah TÜRKMEN Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 4. sınıf fen bilgisi dersi“Canlılar Çeşitlidir”ünitesinde öğrencilerin başarı düzeyleri açısından geleneksel öğretim metodu ile sorgulama yönteminin etkinliğini karşılaştırmaktır. Bu çalışma 2003-2004 eğitim- öğretim yılının bahar döneminde iki farklı sınıfta 4. sınıfı okuyan 50 öğrenci ile yapılmıştır. Sorgulama yöntemi ile öğretim deney grubuna; geleneksel öğretim yöntemi ise kontrol grubuna uygulanmıştır. Bu çalışma yaklaşık 7 hafta sürmüş ve konu ile ilgili basan testi başarı durumlarını karşılaştırmak için her gruba ön ve son test olarak verilmiştir. Verilerin analiz edilmesi sonucunda; ilköğretim 4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TEACHING ELEMENTARY SCIENCE COURSES WITH INQUIRY-TEACHING METHOD AT THE PRIMARY SCHOOLS By Hatice Ahu GENÇTÜRK Elementary Education Afyon Kocatepe University, The Institute Of Social Sciences September 2004 The purpose of this study was to compare students' achievement levels with the effects of Inquiry and traditional teaching methods in the unit of Diversity of Living Things at the 4th grade Elementary Science Courses. This study was carried out in 4th grade elementary science courses as two groups with 50 students in the spring semester of 2003-2004. Inquiry-teaching method and traditional teaching method were applied to experimental and control groups, respectively. This study took seven weeks and to check students' achievement levels, pre and post achievement tests were given to the both groups. As a result of the analysis of data, at the beginning, there were no statistically significant differences between two groups.